Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti atgādina, kas būtu jāievēro dodoties uz Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētkiem Aglonā, lai pasargātu sevi no infekcijas slimībām u.c. veselības problēmām.
Roku mazgāšana. Lai nesaslimtu ar zarnu trakta un daudzām citām infekcijām, atceries, ka rokas ar ziepēm un ūdeni jāmazgā bieži un rūpīgi. Rokas vienmēr nomazgā: pirms ēšanas un dzeršanas; pēc tualetes apmeklēšanas; pirms pieskaršanās acīm, degunam un mutei. Netīrumu noņemšanai no rokām un mikrobu iznīcināšanai var izmantot arī mitrās salvetes un roku dezinfekcijas līdzekļus.
Covid – 19 drošības pasākumi. Svētku laikā esi atbildīgs un ievēro piesardzības pasākumus - svarīgi ir rūpīgi izvērtēt savu veselības stāvokli pirms dodies uz svētkiem un, ja tev ir elpceļu infekcijas slimības pazīmes, piemēram, klepus, sāp kakls vai ir paaugstināta temperatūra, paliec mājās! Ja sāc justies slikti pasākuma laikā, dodies mājās un sazinies ar ārstu! Vietās, kur nav iespējams ievērot drošu distanci, sejas masku vai respiratoru FFP2 lietošana ir svarīgs piesardzības pasākums, kas īpaši ieteicams cilvēkiem ar hroniskām slimībām, pazeminātu imunitāti. Lietojot sejas masku, ir svarīgi to darīt pareizi - cieši nosedzot degunu un muti.
Atgādinām! Personām, kam apstiprināta Covid-19 infekcija un noteikta izolācija, ir pienākums ievērot mājas karantīnu.
Sargies no saules. Karstā laikā pēc iespējas uzturies ēnā, izvairies no pārkaršanas. Lai pasargātu ādu no ultravioletā (UV) starojuma kaitīgās ietekmes, velc gaišu, plānu apģērbu. Obligāti lieto galvassegu – tā pasargās no karstuma dūriena un galvassāpēm. No plkst. 10.00 līdz 16.00 nav ieteicams uzturēties atklātā saulē.
Karstā laikā ūdens nepieciešams vairāk nekā ikdienā! Padzeries vēl pirms parādās slāpes. Atturies no kafijas, tējas, saldinātiem dzērieniem. Tie slāpes neremdina! Sevišķi svarīgi ir nodrošināties ar drošu dzeramo ūdeni. Nedrīkst dzert ūdeni no dabas ūdenskrātuvēm vai pamestām akām, jo ūdens var būt piesārņots ar dažādu slimību izraisītājiem.
Kvalitatīva pārtika. Ēdienam, ko izvēlēties līdzi ņemšanai, jābūt tādam, kura ilgstoša uzglabāšana nav saistīta ar temperatūras režīma ievērošanas nepieciešamību. Uzturā nedrīkst lietot pārtikas produktus, kam beidzies derīguma termiņš vai manāmas bojāšanās pazīmes. Dārzeņus un augļus nedrīkst mazgāt atklātās ūdenskrātuvēs, tāpēc tie līdzi jāņem jau nomazgāti.
Gadījumā, ja iegādātajam ēdienam ir neraksturīga garša, smarža, izskats, nekādā gadījumā nelieto to uzturā! Neiegādājies produktus, kas ātri bojājas, vietās, kur tos neglabā ledusskapjos vai aukstuma vitrīnās. Nelieto pārtiku un dzērienus no kopīgiem traukiem!
Peldvietas. Peldoties nedrošās vietās, cilvēki var inficēties ar vairākām infekcijas slimībām, piemēram, leptospirozi, tularēmiju, enterovīrusu infekciju, zarnu infekcijām, A hepatītu u.c. Līdz ar to ieteicams nepeldēties ūdenskrātuvēs, kas šim mērķim nav paredzētas vai ja rodas šaubas par ūdens kvalitāti.
Atceries! Veselības problēmu gadījumos, kad steidzami vajadzīgs mediķa padoms Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66086001 pieejams darbadienās no 17:00 līdz 8:00, brīvdienās un svētkos – visu diennakti!