Tikai 4% iedzīvotāju ir droši, ka spētu atpazīt miokarda infarkta simptomus, kā arī pauž gatavību sniegt palīdzību līdzcilvēkam ar šādiem simptomiem, uzsver eksperti, atklājot Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) kampaņu “Klausi sirdi!”. Kampaņas mērķis ir sekmēt sabiedrības zināšanas par infarkta simptomiem, to atpazīšanu un pareizu rīcību infarkta gadījumā, kā arī akcentēt fizisko aktivitāšu nozīmi fiziskās labsajūtas veicināšanā un sirds slimību risku mazināšanā.
Kardiologs, profesors Andrejs Ērglis uzsver: “Būtiskākais, kas ir katra cilvēka spēkos, lai mazinātu infarkta risku, ir rūpes par savu fizisko un mentālo veselību – nesmēķēt, atcerēties par fiziskajām aktivitātēm, zināt un kontrolēt holesterīna līmeni un asinsspiedienu, ēst pareizi un sabalansēti, sekot līdzi svaram un cukura līmenim asinīs. Ievērot “lielo septītnieku” veselīgai dzīvei. Ja ievērosim vismaz lielāko daļu no šiem ieteikumiem, infarkta risks jau būtiski mazinās”.
“Pērn tie bija vairāk nekā 1500 izsaukumi jeb vidēji četri gadījumi ik diennakti, kur ar ieslēgtām bākugunīm steidzāmies pie cilvēkiem, kad viņa dzīvību vēlas laupīt infarkts. Mūsu pieredze rāda, ka pacienti nereti infarkta simptomus neuztver nopietni un dažkārt pie mediķiem vēršas novēloti. Tāpat katru diennakti izsaukumos sastopam cilvēkus, kuriem jau reiz ir bijis infarkts, bet kuri nelieto ikdienā un krīzes brīžiem paredzētos medikamentus, ko viņiem noteicis un izrakstījis ārsts. Rūpes par savu veselību, kā arī ģimenes ārsta norādījumu ievērošana ir izšķiroši svarīga ikvienam, lai nevajadzētu sastapties ar dzīvības laupītāju – infarktu. Bet izšķiroši svarīga tā ir cilvēkiem, kuriem jau reiz ir bijis infarkts vai ir kāda sirds un asinsvadu saslimšana,” stāsta NMPD mediķe, anestezioloģe-reanimatoloģe Inga Nurka.
Kampaņas atklāšanas pasākuma ietvaros SPKC speciāliste Laura Maļina uzsvēra: “Socioloģiskās aptaujas rezultāti liecina, ka aizvien nepieciešams pilnveidot sabiedrības zināšanas un izpratni gan par miokarda infarkta simptomu atpazīšanu, gan palīdzības sniegšanu. Ņemot vērā, ka palīdzības sniegšanai infarkta gadījumā liela nozīme ir laikam, attiecīgi, cik ātri tiek sniegta šī palīdzība, ir būtiski, lai ikviens no mums spēj identificēt un atšķirt miokarda infarkta simptomus.”.
Atklāšanas pasākumā piedalījās kardiologs, profesors Andrejs Ērglis, NMPD mediķe, anestezioloģe-reanimatoloģe Inga Nurka, pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa, SPKC speciāliste Laura Maļina.
Kampaņas norises laikā iedzīvotājiem tiks sniegta iespēja uzzināt vairāk ne tikai par infarkta simptomiem (un to, kā tos atšķirt no citu slimību simptomiem), bet arī piedāvāti ekspertu ieteikumi, lai mazinātu infarkta riskus.