Laikā, kad veselības aprūpē notiek straujas pārmaiņas, inovācijām ir izšķiroša nozīme, veidojot noturīgas, taisnīgas un cilvēkorientētas veselības aprūpes sistēmas. Atbalstot valstis šī mērķa sasniegšanā, Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Veselības aprūpes kvalitātes un pacientu drošības birojs Atēnās, Grieķijā, 2024. gada 9.–12. decembrī rīkoja 3 savstarpēji saistītus pasākumus, kuros piedalījās arī Latvijas pārstāvji: Irisa Zīle-Velika, Pacientu drošības un veselības aprūpes kvalitātes pilnveides nodaļa, Slimību profilakses un kontroles centrs; Vita Šteina, Pacientu pieredzes eksperte; Marta Krivade, PVO pārstāvniecības Latvijā sabiedrības veselības speciāliste; Keita Augstkalne ar hakatona komandu, digitālo tehnoloģiju stratēģe.
Šie pasākumi tiek īstenoti saskaņā ar PVO Eiropas darba programmu 2020.–2025. gadam "Vienota rīcība labākai veselībai", lai uzsvērtu piekļuvi kvalitatīvai veselības aprūpei un veicinātu sadarbību un rīcību veselības aprūpes uzlabošanai visā Eiropā https://www.who.int/europe/publications/i/item/WHO-EURO-2021-1919-41670-56993 .
Konferencē atsevišķa sesija bija veltīta arī pacientu ziņotās pieredzes mērījumiem veselības aprūpes kvalitātes kontekstā. Tika uzsvērts, cik svarīgi ir koncentrēties uz vērtībās balstītu veselības aprūpi un kopīgu lēmumu pieņemšanu kā galvenajiem pīlāriem, lai uzlabotu pacientu veselības iznākumus. Dalībvalstis tika aicinātas veikt turpmākus ieguldījumus rezultātu mērīšanas sistēmās, kas ļauj veikt salīdzinājumus starp valstīm un iekšējo salīdzinošo novērtēšanu. “Pasākumā bija iespēja dzirdēt veselības aprūpes nozares izcilu ekspertu ziņojumus par aktuālo nozarē un nākotnes attīstības virzieniem. Eiropā saskaramies ar līdzīgām problēmām, kas būtu jārisina vienoti, tādēļ īpaši vērtīga bija Stefana Larsona (Starptautiskais konsorcijs veselības rezultātu mērīšanai, Zviedrija) prezentācija par vērtību krīzi veselības nozarē. Nodefinējot jaunas vērtības mēs spēsim transformēt nozari un uziesim uz pareizā ceļa, kur cilvēki saņem labāko veselības aprūpi ar efektīvi izlietotiem resursiem” uzsvēra Vita Šteina.
Irisa Zīle-Velika vērsa uzmanību, ka pacientu drošības kultūrai ir būtiska loma: “Pacientu drošības kultūra ir izšķiroša, lai veicinātu veselības aprūpes kvalitātes uzlabošanu. Spēcīga drošības kultūra veicina atklātu komunikāciju, atbildību un proaktīvu pieeju pacientu drošības atgadījumu novēršanai, kas ir būtiski, lai uzlabotu pacientu aprūpes rezultātus. Tomēr, neskatoties uz tās nozīmi, tāpat kā Latvijas situācijā, arī vairums citu valstu norādīja, ka pacientu drošības kultūra ir būtisks izaicinājums, ieviešot jauninājumus un veicot veselības aprūpes kvalitātes uzlabošanas pasākumus. Risinājumu meklēšana šajā jomā ir būtiska, lai nodrošinātu drošākas veselības aprūpes vides izveidi un ilgtermiņa uzlabojumus pacientu aprūpē”.
Dalība PVO pasākumos ir ļoti vērtīga, jo sniedz iespēju iegūt zināšanas un iepazīties ar labās prakses piemēriem no dažādām valstīm. Šādi pasākumi veicina starptautisko sadarbību un ļauj dalīties ar pieredzi, kas palīdz uzlabot veselības aprūpes kvalitāti visā pasaulē. Plašāka informācija pieejama šeit: WHO/Europe to host series of events in Athens to strengthen quality of care and patient safety across Region