1.decembrī, veselības ministre Anda Čakša apmeklēja Pasaules AIDS dienai veltītu labdarības koncertu un apbalvošanas pasākumu, kura laikā tika sveikti veselības nozares pārstāvji par nozīmīgu ieguldījumu HIV infekcijas mazināšanā Latvijā.
Savā uzrunā veselības ministre Anda Čakša atzīmēja šīs diagnozes nozīmību un aicināja ikvienu rūpēties par savu un tuvinieku veselību: “HIV infekcija nešķiro, tā var skart jebkuru, ja cilvēks nav informēts un vieglprātīgi izturas pret šo slimību. Apzināties savu HIV statusu – tās ir rūpes par sevi un savu līdzcilvēku veselību”.
Veselības ministre izteica pateicību ikvienam, gan ārstniecības personām, gan valsts, pašvaldību un sabiedrisko organizāciju pārstāvjiem, kuri strādā ar sabiedrību, lai mazinātu HIV infekcijas izplatību un sniegtu atbalstu inficētajiem. Īpašu pateicību A. Čakša izteica Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Veselības veicināšanas departamenta Slimību profilakses nodaļas sabiedrības veselības organizatorei Ingai Bulmistrei par ilgstošu un profesionālu darbu HIV infekcijas atklāšanā un tās ierobežošanā. Bulmistre HIV/AIDS konsultāciju kabinetā strādā 15 gadus, konsultējot un psiholoģiski atbalstot cilvēkus, kuriem jāpaziņo pozitīvs HIV eksprestesta rezultāts vai vienkārši uzklausot un konsultējot tos, kuri nāk uz atklātu sarunu un bažām par iespējamu HIV inficēšanos.
Jau ziņots, ka, lai uzlabotu veselības aprūpi HIV un AIDS slimniekiem, Saeimā apstiprinātais likums “Par valsts budžetu 2018.gadam”, paredz papildu finansējumu veselības aprūpes nozarei, tostarp uzlabojumi gaidāmi arī infekciju slimību ārstēšanas jomā. Plānots par 200 pacientiem palielināt HIV/AIDS pacientu skaitu, kuriem tiks nodrošināta valsts apmaksāta ārstēšana, uzsākot slimības ārstēšanu agrīnākā stadijā. Piešķirtais finansējums paredzēts plašākai HIV terapijas pieejamības nodrošināšanai un vīrushepatīta C ambulatorai ārstēšanai nepieciešamo medikamentu kompensēšanai. Tāpat tas ļaus nodrošināt papildus HIV laboratoriskos izmeklējumus ambulatorajā aprūpē un pilnveidot HIV pacientu reģistru.
Tāpat, apzinoties šīs diagnozes nozīmību, Veselības ministrija ir izstrādājusi HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, B un C hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plānu 2018.–2020.gadam, kurā paredzēti konkrēti darbības virzieni, lai ierobežotu HIV infekcijas, STI, VHB un VHC izplatību, mazinot inficēšanās riskus sabiedrībā un veicinot HIV infekcijas, STI, VHB un VHC gadījumu savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanu.
Tāpat šobrīd Latvijā vairākās pilsētās jau ir iespēja apmeklēt HIV profilakses punktus un veikt bez maksas HIV, hepatītu u.c. seksuāli transmisīvu infekciju eksprestestus, t.sk., saņemt speciālista konsultāciju par veselības, profilakses un ārstēšanas jautājumiem.