Jautājumi un atbildes par vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusa (CPV) infekciju
Tas ir labākais veids, ko varat darīt, lai pasargātu savu bērnu no vēža attīstības nākotnē! CPV izraisa dažādu orgānu ļaundabīgos audzējus (piemēram, dzemdes kakla, maksts, vulvas, dzimumlocekļa, mutes un rīkles vēzi) un labdabīgos veidojumus (piemēram, kārpas). Šis vīruss ir ļoti lipīgs un citi profilakses pasākumi nav pietiekami efektīvi.
Vakcinējoties pirms seksuālu aktivitāšu uzsākšanas, cilvēks būs aizsargāts pret lielāko daļu augsta riska CPV tipiem, kas ievērojami samazina noteikto vēžu attīstības risku. Cilvēks ar vakcināciju pasargā ne tikai savu, bet arī savu partneru veselību.
Jaunieši mēdz inficēties biežāk; visaugstākā CPV infekcijas sastopamība ir gados jaunām sievietēm (līdz 25 gadu vecumam).
CPV var izraisīt arī citus vēža veidus, piemēram, dzimumlocekļa, anālā kanāla, mutes un rīkles vēzi. Zēnu vakcinēšana mazina CPV izplatību, pasargājot gan pašu, gan arī dzimumpartnerus nākotnē.
CPV ir ļoti plaši sastopams – ar to var inficēties jebkurš, neatkarīgi no vecuma. Piemēram, ar CPV inficēta grūtniece vīrusu var nodot savam bērnam. Tomēr visbiežāk inficēšanās notiek dzimumkontaktu laikā. 8 no 10 seksuāli aktīviem cilvēkiem ir inficēti ar CPV. Inficēšanās risku iespējams mazināt, lietojot prezervatīvu, taču tas pasargā tikai daļēji, jo vīruss tiek nodots tālāk partnerim, saskaroties ne tikai ar gļotādām, bet arī ar ārējo dzimumorgānu ādu. Efektīvākais veids, kā sevi pasargāt no inficēšanās ar biežākajiem CPV tipiem, ir vakcinācija.
Ir ļoti svarīgi meitenēm un zēniem vakcinēties vēl pirms dzimumattiecību sākuma. Tāpēc šī vakcīna tiek rekomendēta tieši 12 gadu vecumā, lai nodrošinātu aizsardzību iespējami savlaicīgi. Šajā vecuma grupā ir daudz labāka organisma reakcija uz vakcīnu, kas sekmē imūnās sistēmas efektīvāku atbildi pret CPV infekciju.
Vakcīna pret CPV infekciju ir droša un efektīva. Kopš vakcinācijas pret CPV uzsākšanas Latvijā, vairāk nekā 65 000 meiteņu un zēnu ir saņēmuši pilnu vakcinācijas kursu. Visu vakcīnu drošumu un efektivitāti, pirms tās sāk lietot un arī ražošanas laikā, pārbauda un uzrauga atbildīgās institūcijas. Katrs ziņotais nevēlamais notikums pēc vakcinācijas tiek rūpīgi pārbaudīts. Kritiski izvērtējiet medijos pieejamo informāciju, kas nav kompetentu veselības iestāžu gatavota, jo tā bieži ir maldinoša vakcīnskeptiķu un pretinieku sagatavota informācija.
Kaut gan ir zināmi daudzi CPV tipi, kuri var izraisīt labdabīgus vai ļaundabīgus veidojumus, tomēr to sastopamība būtiski atšķiras. Valsts apmaksātā vakcīna pasargā no deviņiem CPV tipiem, kuri visbiežāk izraisa vēzi un citas slimības. Šī ir iespēja pasargāt savu bērnu no biežākajām CPV izraisītajām slimībām ar labāko vakcīnu, kas šobrīd pieejama.
Pētījumi liecina, ka vakcinācija pret CPV neizraisa agrāku dzimumdzīves uzsākšanu. Tomēr agri vai vēlu tā tiek uzsākta, tāpēc ir svarīgi jau šodien izmantot iespēju vakcinēties un pasargāt savu bērnu no saslimšanas ar vēzi nākotnē.
Līdzīgi, kā pēc vakcinācijām ar citām vakcīnām var rasties neliels apsārtums un jutīgums injekcijas vietā, paaugstināta ķermeņa temperatūra un nogurums vienu vai divas dienas, bet nopietnas blakusparadības ir ļoti retas. Jebkurā gadījumā, CPV izraisīts vēzis ir ļaunākas sekas, nekā īslaicīgas nepatīkamas sajūtas pēc vakcīnas.
Vakcīna pret CPV infekciju nevar izraisīt neauglību. Savukārt sievietēm, kurām ir atklātas CPV izraisītas pirmsvēža izmaiņas vai vēzis, ir jālieto zāles un jāveic medicīniskas manipulācijas, kuras varētu samazināt iespēju palikt stāvoklī vai saglabāt grūtniecību.
Ja vakcīnas pirmā deva ir saņemta pirms 18 gadu vecuma sasniegšanas, tad arī otra vakcīnas deva tiek apmaksāta par valsts līdzekļiem.
CPV vīruss ir ļoti plaši sastopams, un ar to var viegli inficēties katrs – tas tiek pārnests dzimuma sakaru vai sadzīves kontaktu laikā. CPV savas dzīves laikā iegūst 50–80% sieviešu. Gan vīrietis, gan sieviete var kļūt par CPV vīrusa nēsātāju, nejūtot nekādas izmaiņas veselības stāvoklī. Ņemot vērā to, ka inficētais cilvēks nemana nekādas saslimšanas pazīmes, viņš var inficēt savu dzimumpartneri. Tā kā cilvēka imūnā sistēma aktīvi darbojas pret CPV, vairums CPV infekciju (50–70%) izzūd pašas no sevis – laika periodā no dažiem mēnešiem līdz pat pāris gadiem, neatstājot negatīvu ietekmi uz cilvēku veselību un neliekot pat nojaust par savu esamību. Tomēr ir tādi CPV veidi, kas izraisa saslimšanu ar ļaundabīgajiem audzējiem.
Cilvēki var būt inficēti ar CPV gadiem vai pat gadu desmitiem, pirms viņiem rodas jebkādas infekcijas pazīmes. Tāpēc sievietēm vajadzētu veikt regulāras dzemdes kakla vēža pārbaudes. Tā kā skrīnings uzrāda agrīnas dzemdes kakla šūnu izmaiņu pazīmes (pirmsvēža izmaiņas), ārstēšana bieži vien ir veiksmīgāka nekā pēc fizisku simptomu, piemēram, asiņošanas un sāpju, parādīšanās.
Jā, patiesībā lielākā daļa cilvēku (9 no katriem 10) divu gadu laikā atbrīvojas no vīrusa, un simptomi atkārtoti neparādās. Bet arī ir tie, kuri netiek vaļā no infekcijas un tādējādi var būt pakļauti dzimumorgānu kārpu, dzemdes kakla vēža vai citu vēža veidu attīstības riskam.
Lai radītu imunitāti pret infekciju, imūnsistēmai nepieciešama viena līdz divām nedēļām, Vakcinējoties pret CPV infekciju pirmā deva rada primāro imūnreakciju, tāpēc cilvēkiem būs zināma imunitāte, taču aizsardzība var atšķirties dažādām personām. Otrā deva (ievadīta vismaz sešus mēnešus pēc pirmās devas) ir svarīga, jo tā uzlabo imunoloģiskās atmiņas reakciju. Cilvēkam būs vislabākā aizsardzība, sākot no vienas līdz divām nedēļām pēc pēdējās vakcīnas devas saņemšanas.
Vakcīna “Cervarix”- nodrošina aizsardzību pret diviem CPV tipiem - 16. un 18. tipu, kas ir biežākie dzemdes kakla vēža ierosinātāji. Deviņvalentā vakcīna “Gardasil” papildu aizsardzībai pret 16. un 18. CPV tipu, aizsarga arī pret 6, 11, 31, 33, 45, 52, 58 CPV tipu. Attiecīgi abas vakcīnas nodrošina aizsardzību pret dzemdes kakla vēzi, bet deviņvalentā vakcīna “Gardasil” papildus aizsargā arī pret tiem CPV tipiem, kas var izraisīt, piemēram, dzimumorgānu kārpas.
Lai gan vakcīna pret CPV infekciju ir valsts apmaksāta, ja meitene jau ir saņēmusi divas potes ar vakcīnu “Cervarix”, atkārtota vakcinācija ar vakcīnu “Gardasil” netiek nodrošināta.
Cilvēka papilomas vīruss var radīt izmaiņas šūnās, kas izraisa potenciāli letālu vēža attīstību. Ik mēnesi Latvijā dzemdes kakla vēža dēļ mirst ap 10 sievietēm. Ir skaidri izpētīts šī vēža iemesls – 99% to rada ilgstoša CPV infekcija.
Vakcinācija pret CPV ir efektīvākais veids (profilakse), kā novērst dzemdes kakla vēža attīstības risku.
! Arī vakcinētām sievietēm ir jāveic dzemdes kakla skrīninga citoloģiskie izmeklējumi (dzemdes kakla vēža skrīnings), kas ir daļa no efektīvas profilakses – laikus atklāt un pamanīt izmaiņas dzemdes kaklā. Vairāk par dzemdes kakla vēža skrīningu lasi: Dzemdes kakla vēža profilaktiskā pārbaude
CPV vakcīna aizsargā pret visbiežāk sastopamajiem vēža izraisītajiem CPV tipiem un dzimumorgānu kārpām. Ja pēc vakcinācijas persona ir bijusi pakļauta inficēšanās riskam ar kādu no deviņiem augsta riska CPV tipiem, kas ir iekļautas vakcīnā “Gardasil”, maz ticams, ka viņa varētu būt inficēta un inficēt citu. Tomēr, ja vakcinēta persona var inficēties un inficēt citu ar kādu retāk sastopamu CPV tipu, kas nav iekļauts vakcīnas sastāvā. Jāatzīmē, ka vakcīna pret CPV infekciju nesatur dzīvus vīrusus, līdz ar to vakcinēta persona nevar arī inficēt citus saņemtās vakcīnas dēļ.
Pētījumi liecina, ka prezervatīvi samazina CPV infekcijas risku, bet pilnībā nepasargā no inficēšanās. Prezervatīvi nenodrošina pilnīgu aizsardzību pret CPV, jo tie neaptver visas iespējamās infekcijas vietas, tostarp dzimumorgānu zonu, anālo atveri un muti. Tomēr tie nodrošina vislabāko pieejamo aizsardzību, īpaši tiem, kuriem ir vairāki seksuālie partneri. CPV vakcinācija nenodrošina aizsardzību pret citām seksuāli transmisīvām infekcijām.