Arteriālais asinsspiediens
- Arteriālais asinsspiediens ir asins plūsmas spiediens uz artēriju sieniņām. Tas ir atkarīgs no sirds saraušanās spēka, sirdsdarbības ātruma, cirkulējošo asiņu daudzuma organismā un asinsvadu stāvokļa. Ja artērijas ir sašaurinātas, neelastīgas – asinsspiediens paaugstinās.
- Pieauguša cilvēka ideālais arteriālais asinsspiediens ir 120/80 mmHg. Asinsspiediena svārstības diennakts laikā ir pieļaujamas, tomēr, ja asinsspiediens paliek paaugstināts visu laiku – to sauc par paaugstinātu arteriālo asinsspiedienu jeb hipertensiju. Hipertensiju dēvē par kluso slepkavu, jo tai nav noteiktu simptomu, tādēļ hipertensija bieži tiek konstatēta jau komplikāciju stadijā.
- Tiek uzsvērts, ka asinsspiedienam jebkurā vecumā jābūt robežās no 120/80 mmHg līdz 140/90 mm/Hg. Paaugstināts arteriālais asinsspiediens – virs 140/90 mmHg ir viens no svarīgākajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem. Pastāv mīts, ka cilvēkiem vecumā virs 60 gadiem paaugstināts asinsspiediens ir pieļaujams, jo šajā vecumā to novēro salīdzinoši biežāk – arī šajā vecumā arteriālajam asinsspiedienam būtu jābūt iepriekš minētajās robežās.
Arteriālā asinsspiediena mērīšana
Ikvienam jāzina savs asinsspiediens. Ja asinsspiediens ir normāls, tas jāmēra 1 – 2 reizes gadā. Mērot arteriālo asinsspiedienu, tiek ņemti vērā divi lielumi: augstākais, kas tiek dēvēts par sistolisko asinsspiedienu un raksturo asins spiedienu sirds saraušanās brīdī, kad asinis tiek iepludinātas artērijās, un zemākais, kas tiek dēvēts par diastolisko asinsspiedienu un atbilst asins spiedienam starp divām sirds saraušanās kustībām. Asinsspiedienu var viegli un ātri izmērīt mājās, aptiekā vai pie ģimenes ārsta. Mājas apstākļiem vislabāk iegādāties pusautomātisko vai automātisko digitālo aparātu asinsspiediena mērīšanai augšdelma līmenī.
Asinsspiediena mērīšanas procedūra ir vienkārša, tomēr pirms tās vēlams ievērot:
- nelietot kafiju,
- nesmēķēt vismaz 30 minūtes,
- vismaz 5 minūtes atrasties miera stāvoklī – sēdus uz krēsla vai dīvāna ar atzveltni, pēdas uz grīdas,
- apmeklēt tualeti, jo pilns urīnpūslis var ietekmēt asinsspiedienu,
- asinsspiediens jāmēra uz abām rokām.
- Jāveic vismaz divi asinsspiediena mērījumi, par pareizu drīzāk atzīstot otro mērījumu. Jebkuru lielāku atšķirību gadījumā jāveic papildu mērījumi. Cilvēkiem ar hipertensiju asinsspiediens ir jāmēra 1–2 reizes nedēļā. Taču, ja ārsts ir izmainījis ārstēšanu, piemēram, nozīmējis citas zāles, asinsspiediens būtu jāmēra ik dienu no rīta un vakarā, lai pārliecinātos, ka zāles darbojas efektīvi. Ja vizīte pie ārsta Jūs ļoti uztrauc, izmēriet asinsspiedienu mājās un informējiet ārstu par sava mērījuma rezultātu. Uztraukums var paaugstināt asinsspiedienu.
Arteriālā asinsspiediena ietekme uz sirds un asinsvadu veselību
Paaugstināts arteriālais asinsspiediens ir bīstams. Tas rada papildu slodzi sirdij, veicina aterosklerozes attīstību un vairāku orgānu darbības traucējumus. Paaugstināts asinsspiediens ir riska faktors vairākām sirds un asinsvadu slimībām:
- Sirdslēkme un sirds mazspēja - paaugstināts asinsspiediens ir viens no galvenajiem sirdslēkmju riska faktoriem. Ja sirds muskulis nesaņem pietiekami daudz asiņu un līdz ar to skābekli, tas reaģē ar sāpēm krūtīs (stenokardija). Ilgstošu sirds apasiņošanas traucējumu gadījumos sirds vairs nespēj pietiekami efektīvi sarauties un sūknēt asinis. Iestājas sirds mazspēja, kuras galvenais simptoms ir elpas trūkums,
- Nieru bojājums – ilgstoši paaugstināts asinsspiediens izsauc nieru asinsvadu sašaurināšanos, nieres filtrē mazāk šķidruma, un vielas, kas ir jāizvada no organisma, var uzkrāties organismā,
- Artērijas – ilgstoši paaugstināta asinsspiediena ietekmē asinsvadi zaudē elastību, kļūst cietāki. Artēriju sieniņu elastīgums samazinās arī sirdī, nierēs, smadzenēs. Tas apgrūtina asins piegādi minētajiem orgāniem,
- Redzes traucējumi – augsts asinsspiediens var izsaukt asinsvadu bojājumus un asiņošanu tīklenē, tā radot redzes traucējumus un akluma risku.
- Smadzeņu bojājums – augsts arteriālais asinsspiediens var izraisīt insultu (asins izplūdumu galvas smadzenēs) ar tālejošām sekām – ķermeņa vai tā daļas paralīzi.
Arteriālās hipertensijas primārā un sekundārā profilakse
- lietojiet uzturā mazāk sāls,
- uzturiet normālu ķermeņa svaru,
- atmetiet smēķēšanu, ja smēķējat,
- palieliniet fizisko aktivitāti,
- ēdiet veselīgi,
- izvairieties no stresa,
- lietojiet zāles, ja tās izrakstījis ārsts.