Rūpes par savas ādas veselību vasaras laikā ir īpaši būtiskas – ādas audzēji ir viena no visvairāk izplatītajām onkoloģiskajām slimībām Latvijā. Sabiedrībā joprojām valda mīti par sauļošanās pozitīvo ietekmi uz veselību, tādēļ Slimību profilakses un kontroles centrs aicina - ievērojot vienkāršus piesardzības pasākumus, uzturoties saulē, iespējams parūpēties un samazināt draudus savai veselībai.
Sabiedrības informēšanas kampaņa “Necepies! Izvēlies dzīvot!” aicina pievērst uzmanību sauļošanās radītajiem riskiem, kā arī kliedē mītus par sauļošanās kā veselību veicinoša paraduma nozīmi, piemēram, D vitamīna sintēzē.
Kampaņas primārā mērķauditorija ir iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 54 gadiem.
STATISTIKA
- Ādas audzēji ir viena no visvairāk izplatītajām onkoloģiskajām slimībām Latvijā. Katru gadu tiek reģistrēti vidēji 215 jauni ādas melanomas gadījumi un vidēji 1410 jauni citu ļaundabīgo ādas audzēju gadījumi.
- Pēdējos gados novērojama tendence, ka saslimstība ar ādas audzējiem tiek diagnosticēta arvien jaunākiem cilvēkiem – vecuma posmā no 20 līdz 54 gadiem jauni ādas melanomas gadījumi diagnosticēti vidēji 58 cilvēkiem ik gadu un citi ļaundabīgi ādas audzēji – vidēji 126 cilvēkiem ik gadu.
Kā galvenais ietekmējamais faktors ādas onkoloģisko slimību profilaksē ir ultravioletā starojuma (UV) ierobežošana, samazinot tiešos saules staros un mākslīgā iedeguma ierīču ietekmē pavadīto laiku.
Tāpat kā citas onkoloģiskās slimības arī ādas audzēji var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti un diemžēl pat izraisīt nāvi.
No 2012. līdz 2021.gadam Latvijā ik gadu no ādas melanomas miruši vidēji 72 cilvēki, taču no citiem ļaundabīgajiem ādas audzējiem vidēji 58 cilvēki. Savukārt 2022.gadā no ādas melanomas miruši 69 cilvēki, bet no citiem ļaundabīgajiem ādas audzējiem – 53 cilvēki.
KĀDI PIESARDZĪBAS PASĀKUMI JĀIEVĒRO, UZTUROTIES SAULĒ?
- 15–20 minūtes pirms došanās ārā uzklāj saules aizsarglīdzekli. Jo lielāks būs saules aizsarglīdzekļa saules aizsargfaktora (SPF) skaitlis, jo mazāks UV staru daudzums spēs iekļūt ādā.
- Saules aizsarglīdzekli atkārtoti uzklāj ik pēc 2 stundām, pēc peldes vai intensīvas svīšanas.
- Atrodoties saulē, pēc iespējas aizsedz ķermeni. Izvēlies vieglu, gaišu, dabīga materiāla, ķermeni nosedzošu apģērbu. Piemēram, blīva auduma garās bikses vai svārki, krekls ar garām piedurknēm un nosedzošu kakla daļu.
- Galvassega. Labākai aizsardzībai izvēlies cepuri ar platām malām, kas apēno seju, ausis, sprandu un degunu.
- Lai samazinātu saules kaitīgo ietekmi uz acīm, nēsā saulesbrilles ar 100% UVA un UVB staru aizsardzību.
- Pavasarī un vasarā izvairies no uzturēšanās saulē laika periodā no plkst. 10.00 līdz 16.00, kad ir visspēcīgākā saules intensitāte. Šajā laikā vēlams atrasties ēnā, plānot aktivitātes ēnainā vietā, iekštelpās vai zem nojumes. Īpašu piesardzību ievēro, uzturoties sniega tuvumā, pie ūdens un smiltīs, jo tie atstaro UV starus un līdz ar to pieaug apdeguma risks.