Mūsdienās ir daudz cilvēku, kas izplatot informāciju par uzturu, dēvē sevi par dažādiem speciālistiem! Kuriem speciālistiem var uzticēties?

Jautājumos par uzturu, visdrošāk ir konsultēties ar dietologu vai uztura speciālistu.

Dietologs ārsts, kurš ir specializējies uztura terapijā. Konsultē pacientus par uztura izvēli veselības saglabāšanai un slimību profilaksei. Nosaka uztura terapiju un monitorē šīs terapijas efektivitāti dažādu slimību gadījumā. Dietologs ir tiesīgs uzstādīt diagnozi un izrakstīt medikamentus, sniegt konsultācijas par uztura bagātinātāju lietošanu.

Uztura speciālists – ārstniecības persona, kura ir specializējusies uztura terapijā. Konsultē pacientus par uztura izvēli veselības saglabāšanai un slimību profilaksei. Nosaka uztura terapiju un monitorē šīs terapijas efektivitāti dažādu slimību gadījumā. Uztura speciālists nav tiesīgs uzstādīt diagnozi, izrakstīt medikamentus, bet var sniegt konsultācijas par uztura bagātinātāju lietošanu.

 

Pirms piesakiet vizīti pie dietologa vai uztura speciālista, ārstniecības personu reģistrā pārliecinieties, vai konkrētais speciālists tiešām ir šobrīd tiesīgs praktizēt norādītajā profesijā! Dažreiz speciālisti maldina par savu iegūto izglītību uztura jomā, tādēļ šaubu gadījumā ziņojiet par konkrēto speciālistu Veselības inspekcijai!

Papildu informācija:

 

Uzturzinātnieks/Uzturzinātnes maģistrs – speciālists, kurš ieguvis akadēmisko veselības zinātņu maģistra grādu uzturzinātnē. Pamata specialitāte uzturzinātniekiem var būt dažāda – sabiedrības veselības speciālists, farmaceits, pārtikas tehnologs u. c. Uzturzinātnieki pamatā strādā pētniecībā, piedalās dažādos ar uzturu saistītos projektos, var sniegt vispārīgas rekomendācijai sabiedrībai par veselīga uztura jautājumiem. Taču, ja šādu maģistrantūru beigušais pirms tam nav ieguvis bakalaura grādu uztura zinātnē, viņš nav tiesīgs sevi saukt par uztura speciālistu un attiecīgi nedrīkst dot individuālus uztura ieteikumus saistībā ar dažādām slimībām, konsultēt par uztura bagātinātāju lietošanu.

Uztura koučs, uztura treneris, veselības treneris, personīgās izaugsmes treneris u. tml. – nav ārstniecības personas. Šie speciālisti parasti ir apguvuši ar uzturu saistītus kursus (galvenokārt, kādā ārzemju interneta vietnē), bet nav iespējams izvērtēt, kāda ir apgūto zināšanu  kvalitāte. Šie speciālisti var palīdzēt cilvēkam uzstādīt un īstenot mērķi saistībā ar viņa veselību, bet nedrīkst sniegt specifiskas rekomendācijas par uzturu vai uztura bagātinātāju lietošanu.

Uztura konsultants, nutriciologs, nutricionists, suplementologs u. tml. – nav ārstniecības personas. Visbiežāk šos speciālistus apmāca uzņēmumi, kas piedāvā ar uzturu saistītus pakalpojumus – noteiktus izmeklējumus cilvēkiem (piemēram, Biorezonanses testu)* vai uztura bagātinātāju izplatīšanu. Nav iespējams izvērtēt, kāda ir apgūto zināšanu  kvalitāte. Šie speciālisti bieži savu pakalpojumu reklamēšanā izmanto iebaidīšanas stratēģiju, apgalvojumus, kas nebalstās uz zinātniskajiem pētījumiem,  lai cilvēks būtu ieinteresēts veikt konkrēto izmeklējumu, iegādāties noteiktu uztura bagātinātāju, produktu “organisma attīrīšanai”, “attīrīšanai no parazītiem”, produktus bez “ķīmiskām vielām” u. tml.

*Lai gan Biorezonances terapija (MORA terapija) ir iekļauta Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datu bāzē un to drīkst veikt ārstniecības persona, kas apguvusi Mora terapijas pielietošanas metodi, iegūstot metodes sertifikātu, realitātē Biorezonances testus cilvēkiem parasti piedāvā veikt speciālisti, kas nav ārstniecības personas, bet dēvē sevi par uztura konsultantiem, nutriciologiem, nutricionistiem, suplementologiem vai tml. un piedāvā pēc testa veikšanas cilvēkam iegādāties noteikta ražotāja uztura bagātinātājus vai cita veida produktus “organisma attīrīšanai”.

 

Vai mākslīgais intelekts var palīdzēt veidot veselīgākus uztura paradumus?

Mūsu dzīvē aizvien vairāk ienāk mākslīgais intelekts (MI) un tā piedāvātās iespējas, t. sk., iespēja MI rīkiem lūgt sniegt konsultācijas par uzturu vai sastādīt uztura plānu. Tomēr ir jāapzinās MI potenciālie riski. Uzticoties MI, nav garantijas, ka piedāvātā informācija par uzturu būs patiesa un piemērota tieši Jums. MI nevar izvērtēt Jūsu individuālo veselības stāvokli un dzīvesveida paradumus. Tādēļ jautājumos par veselību, t. sk. uzturu, vienmēr primāri uzticieties profesionālim – dietologam vai uztura speciālistam!