Sirds un asinsvadu slimības skar sirdi un tuvējos asinsvadus. Tās var izpausties dažādos veidos, piemēram, ar augstu asinsspiedienu, koronāro artēriju slimību, aterosklerozi un insultu[1]. Sirds un asinsvadu slimībām var būt dažādi cēloņi, taču visbiežākie iemesli ir ateroskleroze un/vai augsts asinsspiediens.
Ateroskleroze ir viena no visbiežāk sastopamajām hroniskajām asinsvadu slimībām. Aterosklerozei raksturīga taukiem līdzīgu vielu, galvenokārt, holesterīna nogulsnēšanās uz artēriju (asinsvadi, kas no sirds asinis piegādā visam organismam) sieniņām. Aterosklerozes dēļ asinsvadi sašaurinās, kļūst cieti, neelastīgi. Ilgstoši piekopts neveselīgs uzturs, mazkustīgums un citi riska faktori, ja tie netiek kontrolēti, veicina aterosklerotiskas izmaiņas asinsvados. Ilgtermiņā ateroskleroze var izraisīt nopietnus veselības traucējumus (miokarda infarktu vai insultu), kas var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti vai pat beigties letāli.
Insults ir pēkšņi galvas smadzeņu asins apgādes traucējumi, kas izraisa smadzeņu bojājumu. Biežākais insulta veids ir cerebrāls infarkts, ko izraisa pēkšņi nosprostots galvas smadzeņu asinsvads. Otrs insulta veids ir hemorāģisks insults, kas rodas pēc asinsvada sieniņas plīsuma, asinīm izplūstot galvas smadzenēs.
Insulta pazīmes ir vienas ķermeņa puses paralīze, notirpums, vājums, asimetriska seja, grūtības runāt vai saprast citu teikto, redzes traucējumi, reibonis, līdzsvara un koordinācijas traucējumi.
Atpazīsti simptomus ar testu ĀTRI*
Ā – atsmaidi
Lūdz cilvēku pasmaidīt un novērtē, vai seja ir simetriska, vai arī viena sejas puse, mēģinot smaidīt, noslīd un neklausa.
T – turi
Pārbaudi, vai cilvēks spēj vienlaikus pacelt un patstāvīgi noturēt abas rokas.
R – runā
Pārbaudi, vai cilvēks spēj runāt un pateikt vai atkārtot vienkāršu teikumu.
I – izsauc
Ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no šīm darbībām, nekavējoties izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvani 113!
Insulta gadījumā palīdzība jāsniedz pēc iespējas ātrāk, vēlams – pirmo 4–5 stundu laikā no simptomu sākšanās brīža. Izraisīto seku smagums ir atkarīgs no tā, cik ātri un efektīvi tiek atpazīti insulta simptomi un sniegta medicīniskā palīdzība!
Akūtais miokarda infarkts ir pēkšņa un kritiska asins plūsmas samazināšanās kādā no sirds muskuļa daļām, kas lielākoties rodas tad, ja ar trombu, tiek nosprostota sirds muskuli apasiņojoša artērija un asins plūsma uz kādu no sirds muskuļa daļām samazinās vai pat apstājas. Tā rezultātā sirds muskuļu audos rodas skābekļa trūkums. Ja skābekli saturošo asiņu plūsma netiek ātri atjaunota, var rasties paliekošs bojājums, sirds muskuļa saraušanās (sistoliskās) un atslābšanas (diastoliskās) funkcijas vai ritma taucējumi un iestāties nāve.
Akūta miokarda infarkta biežākās pazīmes, kas var būt dažādās kombinācijās:
- Jebkāda veida pēkšņas sāpes krūtīs, mugurā, rokās vai apakšžoklī
- Elpas trūkums
- Svīšana
- Sirdsklauves
- Trauksme, nāves bailes
- Galvas reibonis
- Pārmērīgs nogurums
- Slikta dūša, vemšana
Akūtais miokarda infarkts var noritēt arī bez izteiktām sāpēm, piemēram, diskomforta, smaguma vai spiediena sajūtu aiz krūšu kaula, kas izplatās uz plecu, roku, kaklu, muguru vai vēderu!
- Nekavējoties izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvani 113, ja sev vai kādam no apkārtējiem pamani jebkādas šo simptomu kombinācijas! Pēc iespējas ātrāka infarkta simptomu atpazīšana un atbilstoša turpmākā rīcība var glābt cilvēka dzīvību!
- Ja medicīniskā palīdzība infarkta gadījumā tiek sniegta pirmo trīs līdz četru stundu laikā kopš pirmo simptomu parādīšanās, ir iespējams izvairīties no liela apjoma sirds muskuļa bojājuma. Aizkavējot infarkta ārstēšanu uz piecām līdz sešām stundām kopš simptomu sākuma, iespēja izvairīties no būtiska sirds muskuļa bojājuma ievērojami samazinās. Savukārt aptuveni pēc divpadsmit stundām bojājumi parasti ir neatgriezeniski.
- Kampaņa „Klausi sirdi!”
- Pastkarte „Kā atpazīt infarktu?”
- Brošūra „Sirds un asinsvadu veselības formula”
- Grāmatzīme „7 veselas sirds rādītāji”
- Video „Atbildes uz jautājumiem par miokarda infarktu atrodam kopā ar kardiologu Kārli Trušinski”
- Tests “Vai proti atpazīt infarktu un pareizi rīkoties?