1. Uzņemiet daudzveidīgu un sabalansētu vecuma grupai, fiziskajai slodzei un citām individuālām vajadzībām atbilstošu ikdienas uzturu.
  2. Iekļaujiet 3 pamata ēdienreizes un 2–3 uzkodas dienā, lai nodrošinātu organismu ar nepieciešamo enerģijas, olbaltumvielu, ogļhidrātu, tauku, vitamīnu un minerālvielu daudzumu, kā arī sāta sajūtu visas dienas garumā.
  3. Uzņemiet vismaz 3 porcijas dārzeņu un 2–3 porcijas augļu un ogu dienā, pusi no iekļautā dārzeņu daudzuma izvēlieties svaigā veidā.
  4. Uzņemiet vidēji 4–8 porcijas graudaugu produktu un kartupeļu dienā, vismaz pusi  no ieteicamā daudzumā – ar pilngraudu produktiem.
  5. Uzņemiet 2–3 porcijas pienu un piena produktus dienā (raudzētus piena produktus, biezpienu, sieru) un 3–4 porcijas olbaltumvielām bagātus pārtikas produktus – pākšaugus, tai skaitā sojas produktus, olas, riekstus un sēklas.
  6. Samērīgā daudzumā uzturā iekļaujiet taukus, uzņemot 2–4 porcijas taukus saturošus produktus dienā, lielākoties izvēlieties auksti spiestās augu eļļas.
  7. Dienā uzņemiet 2–2,5 litrus šķidruma, tai skaitā vidēji 1,5 litrus tīra ūdens.
  8. Samaziniet pārtikas produktu (piemēram pusfabrikātu) ar augstu pievienotā sāls, cukura un tauku daudzumu lietošanu uzturā.
  9. Rūpējieties, lai pietiekami tiktu uzņemti produkti, kas ir avots dzelzij, cinkam, B12 vitamīnam, jodam, D vitamīnam un kalcijam.
  10. Neskaidrības gadījumos konsultējieties ar ģimenes ārstu, dietologu vai uztura speciālistu, lai novērstu kādu uzturvielu, vitamīnu un minerālvielu nepietiekamību.

Vairāk informācijas par veselīgu uzturu veģetāriešiem atradīsiet: Veselīga uztura ieteikumi veģetāriešiem

 

Citi informatīvie materiāli par uzturu veģetāriešiem: