Dzemdes kakla vēzis ir ļaundabīga slimība, kas attīstās šūnās, kuras klāj dzemdes kaklu.

Vairāk nekā 99% gadījumu to izraisa augsta riska cilvēka papilomas vīruss (CPV), ar kuru var inficēties  tieša kontakta laikā caur ādu vai gļotādu, tai skaitā dzimumkontakta (gan vagināla, gan anāla, gan orāla) laikā.

Dzemdes kakla vēzi var pilnībā novērst,  veicot vakcināciju pret CPV pusaudžu vecumā, kā arī ārstējot dzemdes kakla pirmsvēža slimību – izmaiņas gļotādā, ko medicīniski dēvē par CIN (cervikālās intraepiteliālās neoplāzijas), kas ir labdabīga slimība.

Ik gadu Latvijā dzemdes kakla vēzi diagnosticē aptuveni 240 sievietēm, un tā ir viena no biežākajām ļaundabīgajām slimībām sievietēm līdz 45 gadu vecumam. Latvijā katru gadu ar šo slimību mirst 110 sievietes*.

*Latvijas veselības statistikas datubāzes dati

Uzzini vairāk par CPV šeit: Informācija par CPV

Dzemdes kakla vēža skrīnings  ietver ginekoloģisko apskati un  dzemdes kakla uztriepes paņemšanu, lai tālāk veiktu  šūnu izmeklēšanu laboratorijā.

Atkarībā no sievietes vecuma laboratorijā tiks veikts dzemdes kakla skrīninga uztriepes izmeklējums - citoloģiskā analīze vai augsta riska CPV noteikšana:

  • Sievietēm vecuma grupā no 25 – 29 gadiem skrīningā ietilpst izmeklējuma materiāla paņemšana un šūnu izmeklēšana. Izmeklējuma mērķis ir pārbaudīt vai dzemdes kakla šūnās nav izmaiņu. Nepieciešamības gadījumā laboratorijā no tā paša parauga veiks arī augsta riska CPV* noteikšanu, ja būs konstatētas izmaiņas.
  • Sievietēm vecuma grupā no 30 līdz 70 gadiem skrīningā ietilpst augsta riska CPV noteikšana dzemdes kakla materiālā. Vispirms šūnās tiek pārbaudīta augsta riska CPV klātbūtne un, ja CPV klātbūtne šūnās tiks konstatēta, laboratorija no tā paša parauga veiks arī šķidruma citoloģiju.

*Ir sastopami vairāk nekā 100 cilvēka papilomas vīrusa tipi. Konkrēti cilvēka papilomas vīrusa genotipi (piemēram, 16. un 18.tips) tiek uzskatīti par augsta riska tipiem. Tas nozīmē, ka viens vīrusa apakštips biežāk izraisa vēzi nekā cits.

Dzemdes kakla pirmsvēža slimība vai dzemdes kakla vēzis agrīnās slimības stadijās sievietei nerada nekādas sūdzības. Tādēļ svarīgi ir veikt skrīningu, jo izmaiņas šūnās var atklāt izmeklējot tās laboratorijā. Apskate var radīt diskomfortu, taču tā parasti ilgst vien dažas sekundes. Ieplāno šo laiku sev, lai pārbaudītu savu veselību!

Papildu informācija:

Dzemdes kakla vēža skrīninga atsaucības rādītāji

Pastkarte "Man rūp Tava veselība

Pastkarte "Dzemdes kakla vēža skrīnings"

 

Latvijā valsts apmaksātu dzemdes kakla vēža skrīningu reizi trijos gados* ir iespēja veikt sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem. Uzaicinājuma vēstule veikt dzemdes kakla skrīninga izmeklējumu tiek nosūtīta pa pastu uz sievietes deklarēto adresi vai elektroniski uz e-adresi (portālā latvija.gov.lv). Tā tiek nosūtīta aptuveni 3 mēnešu laikā pēc dzimšanas dienas.

*no 2025.gada 30. jūnija sievietēm no 30 gadu vecuma uzaicinājums tiks izsūtīts vienu reizi piecos gados.

 

Svarīgi! Ja vēlies saņemt paziņojumu savā e-pastā par jaunu vēstuli e-adresē, savas e-adreses iestatījumos nepieciešams veikt atzīmi par vēlēšanos saņemt paziņojumus savā e-pastā.  Tādējādi e-pastā tiks saņemta ziņa par skrīninga uzaicinājuma vēstuli e-adresē. Ja sievietei ir e-adrese, tad primāri vēstule tiek sūtīta uz e-adresi, nevis pa pastu.

 

Vecumi, kuros tiek nosūtītas uzaicinājuma vēstules: 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67 gadi.

 

Uzaicinājums ir derīgs trīs gadus, taču aicinām veikt izmeklējumu dažu mēnešu laikā no uzaicinājuma saņemšanas. 

Vēstule kalpo kā nosūtījums pārbaudes veikšanai. Aicinām uzaicinājuma vēstuli ņemt līdzi uz izmeklējumu. Tomēr skrīningu  var veikt arī tad, ja uzaicinājuma vēstule nav paņemta līdzi uz izmeklējumu (piemēram, ir nozaudēta). Informācija par uzaicinājuma vēstuli ārstniecības iestādēs, kuras nodrošina dzemdes kakla vēža skrīningu, pieejama elektroniski.

Lai noskaidrotu, vai uzaicinājums ir ticis nosūtīts un to var izmantot, var interesēties:

  • Nacionālajā veselības dienestā (NVD) zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80001234,
  • sava ģimenes ārsta praksē,
  • ārstniecības iestādē, kura nodrošina dzemdes kakla vēža skrīninga veikšanu.

 

Ir iespējams arī izgatavot papīra formāta vēstules kopiju (ja vēstule ir bojāta vai nozaudēta). Informācija par vēstules kopijas izgatavošanu.

 

Uzaicinājums veikt dzemdes kakla vēža skrīningu netiek nosūtīts, ja:

  • dzemdes kakla izmeklējums ir veikts ārpus valsts organizētās skrīninga programmas – gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam;
  • ir uzstādītas noteiktas slimību diagnozes (piemēram, dzemdes kakla ļaundabīgs audzējs);
  • ir veiktas noteiktas ķirurģiskas procedūras (piemēram, izņemts dzemdes kakls);
  • uz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas brīdi sievietei nav deklarētas dzīvesvietas Latvijā.

Iespējams, tehnisku iemeslu dēļ vēstule nav nokļuvusi līdz adresātam. Ja vēstulei būtu jābūt nosūtītai, bet tā nav saņemta, tad vērsies:

  • sava ģimenes ārsta praksē
  • NVD bezmaksas informatīvajā tālrunī: 80001234
  • ārstniecības iestādēs, kas veic skrīninga izmeklējumu (iestādes atrodamas šeit: www.rindapiearsta.lv )

Uzaicinājuma vēstuli iespējams saņemt arī elektroniski savā e-adresē (portālā latvija.gov.lv), šādi ir mazāka iespēja, ka vēstule tehnisku iemeslu dēļ adresātu nesasniegs.

Ja konkrētajā gadā sievietei nav paredzēta uzaicinājuma vēstules saņemšana, bet rodas sūdzības par izmaiņām veselības stāvoklī, bez nosūtījuma var vērsties pie jebkura ginekologa, kurš sniedz valsts apmaksātas konsultācijas.  Šo informāciju var noskaidrot www.rindapiearsta.lv. Pacienta līdzmaksājums par ginekologa apmeklējumu ir 4,00 EUR. Kā arī ir iespējams vērsties pie maksas speciālista.

 

Ja pamani šādas izmaiņas, nekavējoties sazinies ar ārstu: ne vienmēr agrīni var pamanīt izmaiņas, uzskaitītie simptomi var arī nebūt saistīti ar vēzi:

  • asiņošana dzimumakta laikā, vai pēc dzimumakta;
  • izdalījumi no maksts, kam raksturīga nepatīkama smaka un/vai satur asinis;
  • smērēšanās starp menustrācijām vai menopauzes laikā;
  • sāpes mazajā iegurnī, kas var izstarot sāpes uz muguru vai kājām;
  • svara zudums, nogurums un apetītes zudums.

Lai veiktu valsts apmaksātu dzemdes kakla profilaktisko pārbaudi, nepieciešams izvēlēties ārstniecības iestādi un speciālistu un veikt pierakstu. 

  1. Iepazīsties ar ārstniecības personu sarakstu, kuras nodrošina skrīningu, šeit:  www.rindapiearsta.lv
  2. Apdomā sev ērtāko iestādi un laiku izmeklējuma veikšanai.
  3. Sazinies ar iestādi un veic pierakstu. Pierakstoties nepieciešams informēt, ka esi saņēmusi uzaicinājumu veikt skrīningu.
  4. Pieraksti izmeklējuma laiku, lai to neaizmirstu.
  5. Dodies uz izmeklējumu,vēlams ņemot līdzi uzaicinājuma vēstuli.
  6. Veic izmeklejumu un uzreiz noskaidro par rezultātu saņemšanas iespējām.

 

Atceries! Skrīnings nebeidzas ar izmeklējuma veikšanu. Parliecinies, ka saņem rezultātu un esi infromēta par tā nozīmi un tālako rīcību.

Nevajadzētu skrīninga veikšanas vizīti ieplānot mēnešreižu laikā. Pirms citoloģiskās analīzes paņemšanas ieteicams nedzīvot dzimumdzīvi, kā arī nelietot medikamentus (vaginālās svecītes, spermicīdi), kas jāievada makstī un neveikt maksts skalošanu.

Šī izmeklējuma veikšanai izvēlies ginekologu vai ģimenes ārstu, kuram uzticies. Ierodies uz vizīti laicīgi, vēlams līdzi ņemt skrīninga uzaicinājuma vēstuli.

Sākotnēji ārsts Tevi informēs par izmeklējuma gaitu, tad lūgs Tev ieņemt pozīciju uz ginekoloģiskā krēsla, kā parastā ginekoloģiskā apskatē. Izmeklējuma gaitā ārsts izmantos instrumentu no plastmasas vai metāla, ko sauc par spoguli. Šo instrumentu ārsts ievietos makstī un nofiksēs, tā, lai vizualizētu dzemdes kaklu. Spogulis ļauj ārstam pārbaudīt maksti, dzemdes kaklu un paņemt šūnas paraugam, ko nosūta uz laboratoriju. Pēc materiāla savākšanas ārsts atbrīvos spoguli no fiksācijas un izņems to sakļautā veidā. Iegūto materiālu nosūtīs uz laboratoriju.

 

Skrīningu ieteicams veikt visām sievietēm noteiktajā vecumā, neatkarīgi no sūdzībām, bērnu skaita, vakcinācijas pret CPV statusa. Kā arī sievietēm, kurām izoperēta dzemde, bet dzemdes kakls ir palicis, dzemdes kakla vēža skrīninga veikšana joprojām ir nepieciešama. 

Ja izmeklējums tiek veikts pie maksas ginekologa, tad no valsts budžeta tiks apmaksāts tikai laboratorijas izmeklējums, bet par vizīti būs jāmaksā pašai. Ginekologam, kuram nav noslēgts līgums ar NVD, nebūs iespēja elektroniski redzēt tavu uzaicinājuma vēstuli, tāpēc īpaši svarīgi pašai to paņemt līdzi.

Vislabāk ir pārliecināties par rezultātu saņemšanas kārtību un ilgumu katrā iestādē atsevišķi un vienoties par to ar savu ārstu.

Atbilstoši skrīninga rezultātiem, ārsts  rekomendēs turpmākos rīcības soļus (papildus izmeklējumus, novērošanu utml). Tādēļ ir svarīgi pārliecināties par to, kā saņemsi un uzzināsi par rezultātiem! Neinterpretē pārbaudes rezultātus bez ārsta!

 

Nereti sievietes šaubās veikt dzemdes kakla vēža skrīningu, jo baidās saņemt sliktus pārbaudes rezultātus. Protams, dzemdes kakla vēzis nav patīkamākā lieta par ko domāt, taču tieši tāpēc ir jādara viss iespējamais, lai nenotiktu ļaunākais. Patiesībā dzemdes kakla vēža skrīninga analīzes mērķis ir atklāt labdabīgu pirmsvēža saslimšanu, kuru var veikmīgi izārstēt un novērst vēža attīstību! Jāatceras, ka novirze no normas vēl nenozīmē vēzi! Ir būtiski veikt skrīninga izmeklējumu un izmantot iespējas, lai sevi pasargātu.

  • Sagaidi analīžu rezultātus, ja nepieciešams rezultātu skaidrojums - konsultējies ar ārstu.
  • Ja analīžu rezultāti uzrāda normu, tad nākamā profilaktiskā pārbaude jāveic pēc nākamās vēstules saņemšanas.
  • Ja analīžu rezultāti uzrāda novirzes no normas, konsultējies ar ārstu par tālāko rīcību. Iespējams, nepieciešams nosūtījums uz papildu izmeklējumu – kolposkopiju, un/vai ginekologa-onkologa konsultāciju.
  • Pēc papildu izmeklējumu veikšanas iespējams ārsts konstatēs pirmsvēža izmaiņas, kuras būs nepieciešams ārstēt, par tālāko rīcību tevi informēs ārsts.

Analīžu novirzes no normas vēl nenozīmē vēzi! Svarīgi ir sekot ārsta norādījumiem par nepieciešamajiem izmeklējumiem, lai veiksmīgi varētu noteikt cēloni analīžu rezultātiem. Savlaicīgi atklājot izmaiņas dzemdes kakla šūnās ir lielāka iespēja veiksmīgāk izārstēties.

Informācija par papildu izmeklējumiem pēc skrīninga

Tāpat kā citām slimībām, arī vēzim ir iespējams veikt profilaktiskus pasākumus.

Visefektīvākā vēža profilakse ir vakcinācija pret CPV un regulāras profilaktiskās pārbaudes, tomēr ne mazāk būtiska nozīme ir dzīvesveidam. Veikt skrīningu, protams, ir Tava brīva izvēle, tomēr apziņa, ka Tev nav dzemdes kakla vēža vai arī atklātās pārmaiņas ir izārstējamas un var pasargāt Tevi no slimības progresēšanas, ir patīkamāk nekā neziņa un bailes.

Lai samazinātu dzemdes kakla vēža attīstības risku:

  • vakcinējies pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV), kas gandrīz 100% gadījumu izraisa dzemdes kakla vēzi;
  • ierobežo seksuālo partneru skaitu un lieto prezervatīvu dzimumakta laikā (tas nodrošina daļēju aizsardzību pret CPV);
  • esi fiziski aktīva vismaz 30 minūtes katru dienu (pastaigājies, peldi, skrien, pārvietojies ar velosipēdu);
  • nesmēķē un nelieto alkoholu;
  • uzturi normālu ķermeņa svaru (vidukļa apkārtmērs ir līdz 80 cm un ķermeņa masas indekss (ĶMI*) ir 18,5-24,9);
  • uzņem pietiekamā daudzumā šķidrumu (dienā 2–2,5 litrus jeb 30–35 ml uz cilvēka 1 kg ķermeņa svaru), izvairies no saldinātiem dzērieniem;
  • lieto sabalansētu un veselīgu uzturu - vadies pēc šķīvja principa:
    • ½ šķīvja piepildi ar dārzeņiem, augļiem, ogām,
    • ¼ šķīvja piepildi ar graudaugiem, kartupeļiem,
    • ¼ šķīvja piepildi ar olbaltumvielas saturošiem produktiem,
    • maltītes pagatavošanā izmanto augu eļļu (vidēji 3-5 ēdamkarotes dienā).

            *ĶMI = svars (kg) : augums (m)2

 

Papildu resursi Tavai veselībai:

Veselīgs uzturs

Kaitīgie ieradumi

Fiziskās aktivitātes

Cilvēka papilomas vīruss

Man pienākas uzaicinājums, bet neesmu to saņēmusi, kā man jārīkojas?

Ja e-adrese Tev nav izveidota un uz deklarēto adresi vēstule nav atnākusi, tad Tu vari:

  • jautāt ģimenes ārstam;
  • vērsties ārstniecības iestādēs, kas nodrošina skrīninga pakalpojumu;
  • Sazinoties ar NVD pa bezmaksas informatīvo tālruni: 80001234

Portālā www.rindapiearsta.lv var atrast sarakstu ar ārstniecības personām/iestādēm, kuras sniedz valsts apmaksātos pakalpojumus!

 

Man nekas nesāp un es sen neesmu bijusi pie ginekologa pārbaudīties. Vai man ir jāveic dzemdes kakla vēža skrīnings?

Dzemdes kakla vēža skrīnings ir jāveic veselām sievietēm, kurām nav sūdzību, lai laikus atklātu izmaiņas un/vai augsta riska CPV dzemdes kakla šūnās. Sākotnējās izmaiņas norit “klusi” un par tām neliecina nekādi simptomi un tikai izmeklējot šūnas laboratorijā var atklāt izmaiņas. Skrīninga izmeklējums jāveic arī tad, ja sen nav būts vizītē pie ginekologa. Šajā situācijā svarīgākais ir tas, ka sieviete ir atnākusi veikt skrīningu un pārbaudīt savu veselību, nevis ilgā vizītes neesamība.

 

Vai drīkst veikt skrīninga izmeklējumu, ja esmu grūtniece?

Jā, izmeklējumu var veikt grūtniecības laikā, taču ieteicams šo pārrunāt ar grūtniecību uzraugošo speciālistu.

 

​​​​​​​​​​​​​​Ja ir nepieciešami papildu izmeklējumi pēc dzemdes kakla uztriepes paņemšanas, kādi tie ir un, vai man par to būs jāmaksā?

Papildu izmeklējumi var būt:

  • laboratoriski (veikti no esošā uztriepes parauga),
  • kolposkopijas izmeklējums (ar vai bez biopsijas paņemšanas),
  • ginekologa-onkologa konsultācija (uz to nosūta ģimenes ārstsvai ginekologs).

Turpmākie izmeklējumi un konsultācija pēc skrīninga rezultātu saņemšanas (ja ir izmaiņas un/vai atrasti augsta riska CPV) ar ārsta nosūtījumu būs bez maksas.

 

Vai izmeklējums ir sāpīgs?

Dzemdes kakla uztriepes paņemšana var būt nepatīkama un dažos gadījumos arī sāpīga, taču paša parauga paņemšana ilgst īsu mirkli. Jautā ārstam par izmeklējuma soļiem un pārrunā visu neskaidros jautājums pirms izmeklējuma. Tev ir tiesības jautāt ārstam, lai procedūra tiktu veikta lēnām un Tev tiek skaidrots katrs solis.

 

Vai ir jāveic skrīnings, ja esmu vakcinēta pret CPV?

Jā, skrīnings ir jāveic arī tad, ja sieviete ir pilnībā vakcinēta pret cilvēka papilomas vīrusu. Lai arī vakcinācija aizsargā pret biežāk sastopamajiem dzemdes kakla vēzi izraisošajiem CPV tipiem, tomēr ir daži retāk izplatīti CPV tipi, pret kuriem vakcīna aizsardzību nesniedz. Tādēļ, lai iespējami agrīni atklātu pirmsvēža izmaiņas dzemdes kaklā un savlaicīgi uzsāktu ārstēšanu, būtiskas ir regulāras dzemdes kakla vēža skrīninga pārbaudes.

 

Vai ir jāveic skrīnings, ja man ir bijis tikai viens seksuālais partneris?

Jā, skrīnings ir jāveic arī tad, ja ir bijis tikai viens seksuālais partneris, jo ar CPV, kas lielākoties izraisa dzemdes kakla vēzi, var inficēties arī no viena partnera un arī lietojot prezervatīvus, jo tie tikai daļēji pasargā no CPV.

 

Vai var veikt skrīningu menstruāciju laikā?

Skrīninga veikšanas izmeklējumu nevajadzētu ieplānot menstruāciju laikā.

 

Vai ir iespējams uzaicinājuma vēstuli saņemt elektroniski?

Jā, to ir iespējams saņemt elektroniski savā e-adresē portālā latvija.gov.lv. Ja e-adreses nav – to ir iespējams izveidot. Savas e-adreses iestatījumos nepieciešams  veikt atzīmi par vēlēšanos saņemt paziņojumus e-pastā par saņemtiem e-adreses ziņojumiem. Tādējādi e-pastā tiks saņemta ziņa par skrīninga uzaicinājuma vēstuli e-adresē. Ja sievietei ir e-adrese, tad primāri vēstule tiek sūtīta uz e-adresi, nevis pa pastu.

 

Vai ir iespējams atjaunot uzaicinājuma vēstuli?

Uzaicinājuma vēstules kopiju vari saņemt:

  • Vēršoties sava ģimenes ārsta praksē.
  • Vēršoties klātienē kādā no Nacionālā veselības dienesta teritoriālajām nodaļām (līdzi ņemot pasi vai personas apliecību (ID karti))
  • Vēršoties ārstniecības iestādēs, kas nodrošina skrīninga pakalpojumus (līdzi ņemot pasi vai personas apliecību).

 

Kādi ir ieguvumi veicot dzemdes kakla vēža skrīningu?

  • Regulāri veicot izmeklējumu, tu esi informēta par savu veselības stāvokli.
  • Tā ir iespēja atklāt labdabīgas pirmsvēža izmaiņas šūnās, pirms tās ir kļuvušas par vēža šūnām
  • Tā ir iespēja atklāt dzemdes kakla vēzi agrīnā stadijā
  • Atklājot pirmvēža izmaiņas (kas vēl nav vēzis), ir iespējams tās ārstēt un novērst vēža attīstīšanos. 
  • Atklājot vēzi agrīni, ir iespējama efektīvāka ārstēšana, labāki ārstēšanas rezultāti un dzīves kvalitāte.
  • Ja izmeklējuma rezultāti uzrādīs kādas izmaiņas, turpmākās pārbaudes/konsultācija ar ārsta nosūtījumu būs bez maksas.

 

Ar ko jārēķinās veicot dzemdes kakla vēža skrīningu?

  • Dzemdes kakla šūnu uztriepes paņemšana var būt nepatīkama, vai dažos gadījumos sāpīga.
  • Pēc uztriepes paņemšanas ir iespējama smērēšanās.
  • Ir iespējams viltus pozitīvs rezultāts. T.i. skrīninga izmeklējumā iegūts neprecīzs rezultāts, piemēram, nosakot, ka izmaiņas ir lielākas pakāpes, kā rezultātā sieviete var izjust stresu un ir nepieciešamība veikt papildu izmeklējumus. 
  • Ja būs nepieciešami papildu izmeklējumi, tas var būt saistīts ar papildu laiku un resursiem (transporta izdevumi, brīva diena darbā utml).