Preses relīzes
Seminārs smēķēšanas samazināšanai

Rīgā aizvadīts seminārs par smēķēšanas ierobežošanas politiku Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Somijā, ekspertiem diskutējot un daloties pieredzē par pasākumiem, lai mazinātu smēķēšanas izplatību, kā arī pieaugošo nikotīna atkarību sabiedrībā, īpaši gados jaunu cilvēku vidū.

Pasākuma galvenais mērķis bija apmainīties ar labās prakses piemēriem - likumdošanas iniciatīvām, programmām, kas katrā valstī jau ir īstenotas vai plānotas nākotnē tabakas, nikotīna izstrādājumu, kā arī smēķējamo produktu aprites jomā. Speciālisti apsprieda nākotnes izaicinājumus, ar kurām valstis saskaras, lai uzlabotu iecerēto politiku ieviešanu. 

Dalībnieku uzmanības fokusā bija: pētījumu dati un smēķēšanas izplatība; tabakas kontroles politikas organizēšana un koordinācija; tabakas, nikotīna izstrādājumu, kā arī citu jaunu smēķējamu produktu regulējums; tirgū esošo produktu uzraudzība un produktu kontrole; smēķēšanas atmešanas programmas. Tika diskutēts par turpmākām sadarbības iespējām Baltijas un Ziemeļvalstu vidū tieši smēķēšanas ierobežošanas politikas jomā.

Latvija seminārā dalījās pieredzē par ieviesto politiku smēķēšanas ierobežošanas jomā, tai skaitā attiecībā uz Saeimā nesen pieņemto tabakas aizstājējproduktu (nikotīna spilventiņu) regulējumu. Tas paredz noteikt šai produktu kategorijai visstingrāko regulējumu visā Eiropas Savienībā, proti, noteikt nikotīna koncentrācijas limitu 4 mg uz g, ierobežot aromātus, izņemot tabakas aromātu, tāpat noteikt reklāmas, sponsorēšanas ierobežojumus, izvietošanas aizliegumu redzamā veidā mazumtirdzniecības vietās, distances pārdošanu, brīdinājuma prasības uz iepakojuma par ietekmi uz veselību. Latvijā ar nākamo gadu tiek palielināts vecuma cenzs visu tabakas un nikotīna produktu pārdošanai no 18 uz 20 gadiem, bet no aromātiem elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumiem atļauts tikai tabakas aromāts.

Divu dienu pieredzes apmaiņas seminārā piedalījās ne tikai atbildīgo ministriju speciālisti smēķēšanas ierobežošanas politikas jomā, bet arī pētnieki un eksperti, kas  strādā tieši tirgus uzraudzības  un produktu kontroles jomā.

Latviju seminārā pārstāvēja speciālisti no Veselības ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centra un Veselības inspekcijas pārstāvji.  No Igaunijas  piedalījās Sociālo lietu ministrijas, Nacionālā veselības attīstības institūta, Patērētāju tiesību aizsardzības un tehniskās regulēšanas iestādes un  Veselības pārvaldes pārstāvji. No Somijas -  Sociālo lietu un veselības ministrijas, Veselības un labklājības institūta, Valsts labklājības un veselības uzraudzības iestādes  pārstāvji. Savukārt no Lietuvas - Veselības ministrijas, Narkotiku tabakas un alkohola kontroles departamenta dažādu nodaļu pārstāvji.

Seminārs norisinājās 17. un 18. jūnijā P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā.