Sākoties gripas sezonai, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) rīkoja ekspertu diskusiju, lai informētu grūtnieces un bērnu vecākus par ikgadējas pretgripas vakcīnas nozīmi, kā arī citiem profilaktiskiem pasākumiem. Diskusijā piedalījās SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa, neonatoloģe un Rīgas Dzemdību nama vakcinācijas kabineta vadītāja Dr. Ilona Gulbe, kā arī attālināti sarunai īpašus video bija sagatavojusi ārste, veselības blogere un jaunā māmiņa Dr. Elīna Ivanova. Diskusiju vadīja Dr. Katrīna Puriņa-Liberte.
Šajā sezonā uzsākta pret gripas vakcinācija
E. Dimiņa skaidro, ka precīza statistika par šajā gadā vakcinēto grūtnieču un bērnu vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem skaitu būs pieejama janvārī, tomēr jau šobrīd novērojams, ka vakcinēšanās aktivitāte ir vairākas reizes pārsniegusi visas sākotnējās prognozes, un tādēļ tika iepirktas papildu pretgripas vakcīnas. Salīdzinot 2018. gada septembra un oktobra vakcinācijas aktivitāti ar šī gada attiecīgo periodu, secināms, ka šogad pret gripu vakcinēto grūtnieču skaits ir 32 reizes lielāks, savukārt bērniem vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem šis rādītājs ir 24 reizes lielāks nekā pērn. Milzīgā aktivitāte saistīta ar to, ka šogad ir ievērojami atvieglota vakcinācijas kārtība. Līdz šim bērniem vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem pretgripas vakcīna bija iekļauta kompensējamo zāļu sarakstā, kas nozīmēja, ka tika izrakstītas kompensējamās receptes un ģimenes ārsti organizēja mazo bērnu vakcināciju pret gripu, kas bija sarežģīts process. Tāda pati sistēma, bet ar 50% valsts kompensāciju bija grūtniecēm. Sākot ar šī gada oktobri, kārtība, kādā tiek saņemta pretgripas vakcīna, tika mainīta – bērnu vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem vakcinācija tika iekļauta vakcinācijas kalendārā līdztekus vakcinācijai pret difteriju, masaliņām, vējbakām un citām infekcijas slimībām.
Kāpēc grūtniecēm un maziem bērniem pretgripas vakcīna ir īpaši nepieciešama?
Gripa ir gaisa pilienu infekcija, kas ļoti strauji izplatās un var būt ar ļoti nopietnām sekām. Sevišķi smagas komplikācijas var rasties grūtniecēm, jo izmaiņas, kas notiek imūnās sistēmas, sirds un plaušu funkcijās grūtniecības laikā, palielina risku saslimt ar gripu smagākā formā un rada augstāku nāves risku. Dr. I. Gulbe uzsver, ka grūtniecei ir jārūpējas gan par savu, gan gaidāmā bērna veselību un pretgripas vakcīna ir efektīvākais veids, kā novērst saslimšanu vai ievērojami atvieglot slimības gaitu un novērst smagas komplikācijas. Speciāliste skaidro, ka grūtniecības laikā saņemta pretgripas vakcīna sniedz aizsardzību četros posmos – grūtniecei, gaidāmajam mazulim, kā arī jaundzimušajam un zīdainim līdz pat sešu mēnešu vecumam. Turklāt vakcinēties pret gripu ir droši jebkurā grūtniecības nedēļā. Savukārt bērniem no sešu līdz 23 mēnešu vecumam ir būtiski saņemt pretgripas vakcīnu, jo gripas saslimšanas gadījumā var rasties ļoti nopietnas apakšējo elpceļu problēmas. Ir pierādīts, ka, ja bērns ir saņēmis pretgripas vakcīnu, tas par 70% samazina iespējamību, ka viņš tiks stacionēts apakšējo elpceļu saslimšanu (pārsvarā pneimonijas) dēļ.
Uzticamas un uz pierādījumiem balstītas informācijas nozīme
Jaunā māmiņa un pēc izglītības ārste Dr. E. Ivanova sociālajos tīklos jau pusotru gadu veido savu medicīnas blogu “veseliemberniem.lv”, lai jaunos vecākus informētu par dažādiem, ar bērnu veselību un profilaksi saistītiem, jautājumiem un nodrošinātu uzticamu, uz pierādījumiem balstītu informāciju. Dr. E. Ivanovas ģimenē šis ir īpašs gads, jo pirmo reizi visi, kas viņas ģimenē ir sasnieguši vakcinēšanās vecumu, ir saņēmuši pretgripas vakcīnu, tādejādi radot kolektīvo “vairogu” arī tiem, kas kāda iemesla dēļ vēl nebija vakcinēti. Ārste brīdina, ka internetā ir daudz nepatiesas un nepārbaudītas informācijas saistībā ar gripu un pretgripas vakcīnām. Tieši tas viņu pamudināja pievērsties medicīnas bloga veidošanai. Meklējot informāciju internetā, viņa aicina sekot SPKC sociālajiem tīkliem, kur vizuāli saistošā veidā ir pieejams ļoti plašs informācijas klāsts par dažādiem ar veselību saistītiem jautājumiem. Savukārt angļu valodā uzticams un zinātniski pārbaudīts avots ir Pasaules Veselības organizācijas (World Health Organization) mājaslapa.
Kāpēc pretgripas vakcīna jāsaņem katru gadu?
Dr. I. Gulbe skaidro, ka gripas vīruss ir mainīgs un cirkulējošie vīrusi nav vieni un tie paši. Tāpēc arī pretgripas vakcīnas sastāvs katru gadu mainās. Speciālisti atklāj, ka šogad Latvijā cirkulē B grupas vīruss, kas pilnībā atbilst pieejamās četrvalentās vakcīnas sastāvam. E. Dimiņa norāda, ka tieši cirkulējošo gripas vīrusu mainība ir iemesls, kāpēc nav iespējams iepirkt lielu pretgripas vakcīnu skaitu un ir nepieciešama rūpīga un atbildīga plānošana. Pirms vakcinēties, eksperti iesaka vispirms sazināties ar medicīnas iestādi un pārbaudīt, vai pretgripas vakcīna ir pieejama. Jāuzsver, ka ģimenes ārsti, individuāli sazinoties ar SPKC, var veikt ārpus kārtas pretgripas vakcīnas pasūtījumu, un tālāk SPKC atradīs veidu, kā to nodrošināt. Dr. I. Gulbe piebilst, ka grūtnieces var ātri saņemt pretgripas vakcīnu Rīgas Dzemdību namā. Grūtniecei, dodoties saņemt pretgripas vakcīnu, jāņem līdzi mātes pase vai ginekologa, ģimenes ārsta nosūtījums, kas apliecina, ka persona ir grūtniece.
Biežāk sastopamie mīti
Dr. E. Ivanova atklāj, ka, veidojot savu blogu, komentāru sadaļā regulāri sastopas ar vairākiem maldīgiem priekšstatiem par vakcīnas drošumu un efektivitāti. Cilvēki bieži atsaucas uz kādu tuvinieku vai draugu, norādot, ka šī persona uzreiz pēc vakcīnas saņemšanas ir saslimusi. Jāuzsver, ka vakcīna 100% nepasargā no saslimšanas, bet ievērojami atvieglo un saīsina slimības gaitu. Tāpat valda mīts, ka, sākoties gripas epidēmijai, vakcinēties vairs nedrīkst, jo tas varētu būt neefektīvi un pat bīstami. E. Dimiņa skaidro, ka gripas epidēmijas sākums nenozīmē, ka vakcinēšanās jāpārtrauc. Tieši pretēji – to ir nepieciešams darīt, un pretgripas vakcīnu iespējams saņemt visā gripas epidēmijas laikā. Dr. E. Ivanova norāda, ka maldīgi ir domāt, ka cilvēki ar hroniskām saslimšanām, astmu vai sirds mazspēju nedrīkst vakcinēties pret gripu – tieši viņi ir riska grupā, kurai ikgadēja pretgripas vakcīna būtu obligāta!
Dr. E. Ivanova sniedz šādus ieteikumus uzticamas informācijas iegūšanai gan par pretgripas vakcīnām, gan citiem veselības jautājumiem:
- izmantot SPKC un Pasaules Veselības organizācijas un citās uzticamās vietnēs publicēto informāciju;
- vēlams izvairīties no vietnēm, kur tiek pausti radikāli uzskati un sniegts kategorisks vērtējums;
- jāsaglabā kritisks skatījums uz informāciju, kur nemitīgi tiek piesaukta personīgā pieredze. Ja tiek minēta personīgā pieredze, tad tai jābūt cieši sasaistītai ar zinātniskiem pierādījumiem;
- vēlams izvairīties no vietnēm, kur cirkulē sazvērestības teorijas;
- neuzkavēties vietnēs, kur tiek pausts medicīnas, farmācijas un zinātnes noliegums;
- atpazīt emocionālu un pārlieku vienkāršotu informāciju.
Profilaktiskie pretgripas pasākumi
Pretgripas vakcīna ir efektīvākais un drošākais veids, kā pasargāt sevi un bērnus no saslimšanas ar gripu. Vienlaikus eksperti aicina veikt arī citus profilakses pasākumus. Dr. I. Gulbe atgādina, ka, tuvojoties Ziemassvētku laikam, vēlams rūpīgi apdomāt, uz kuriem pasākumiem doties un vai nepieciešams līdzi ņemt bērnus, jo tieši masu pasākumos ievērojami palielinās inficēšanās risks. Tāpat nepieciešams regulāri vēdināt telpas, rūpīgi ar ziepēm mazgāt rokas, kā arī uzturā pastiprināti lietot C vitamīnu saturošus produktus – augļus un dārzeņus, piemēram, papriku, smiltsērkšķus, kivi.
Pilns diskusijas ieraksts pieejams šeit: