Lai gan vakcinācijas rezultātā Latvijā un lielākajā daļā pasaules valstu poliomielīts ir izskausts, vakcinācija pret šo bīstamo infekciju turpinās, jo pastāv vīrusa ievešanas risks no dažādām valstīm. Lai nepaļautu poliomielīta uzliesmojumus, būtiski ir saglabāt augstu vakcinācijas līmeni populācijā un pasargāt katru bērnu no šīs bīstamas infekcijas.
Pēc Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) datiem no septembra līdz decembrim Apvienotajā Karalistē, Somijā, Vācijā, Spānijā un Polijā notekūdeņu monitoringa rezultātā konstatēts dzīvas perorālas vakcīnas izcelsmes celms, kuram ilgu laiku cirkulējot sabiedrībā un vidē notikušas ģenētiskās mutācijas un tas atkal var inficēt cilvēkus un izraisīt poliomielītu. Kaut gan iepriekš šis poliomielīta vīrusa celms tika konstatēts Āfrikā, pašlaik nav zināms, no kuras pasaules valsts tas nonācis Eiropā. Taču vīruss turpina cirkulēt atsevišķās Eiropas valstīs, radot risku saslimt ar poliomielītu gan vietējiem iedzīvotājiem, kuriem nav imunitātes, gan ceļotājiem. Vakcinācija pret poliomielītu ar vakcīnu, kas satur dzīvus poliomielīta vīrusus Latvijā tika pārtraukta 2006. gadā, taču tā joprojām turpinās dažās pasaules valstīsm.
Vakcīnas izcelsmes poliomielīta vīrusa ilgstoša cirkulācija ir iespējama, jo pieaug to cilvēku skaits, kuri nav imūni pret šo infekciju – nav vakcinēti pret poliomielītu vai nav saņēmuši visas nepieciešamas potes. Savukārt starptautiskā tūrisma un migrācijas pieaugums veicina dažādu infekcijas izraisītāju izplatīšanos starp valstīm.
Turklāt Eiropas Savienības valstīs, t. sk. arī Latvijā, joprojām pastāv arī savvaļas poliovīrusa ievešanas un izplatīšanās risks no Afganistānas un Pakistānas, kur šogad reģistrēts 81 savvaļas poliovīrusa izraisīts poliomielīta gadījums, kas ir ievērojami vairāk, nekā pērn (2023. gadā – 12 gadījumi).
Lai laikus konstatētu iespējamo poliovīrusa ievēšanu un izplatīšanos, SPKC adarbībā ar SIA “Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca” Nacionālo mikroboioloģijas references laboratoriju veic notekūdeņu monitoringu. Turklāt SPKC atgadināja ārstniecības iestādēm nepieciešamību ziņot par katru ākūtas šālauganas paralīzes gadījumu bērnam līdz 15 gadu vecumam un izmeklēt uz poliomielītu, kā arī apzināt nevakcinētus bērnus un skaidrot vecākiem vakcinācijas nepieciešamību.
Vakcinācija ir galvenais aizsardzības līdzeklis pret poliomielītu. Nespecifiski profilakses līdzekli nav pietiekami efektīvi un nevar apturēt poliomielīta vīrusa izplatīšanos kopienā, kurā ir liels neimūno cilvēku skaits.
Sākoties svētku brīvdienu laikam, kad cilvēki mēdz biežāk ceļot, aicinām vecākus ielūkoties savu bērnu vakcinācijas pasēs, lai pārliecinātos, ka saņemtas visas vecumam atbilstošās vakcinācijas saskaņā ar vakcinācijas kalendāru. Vakcīna pret poliomielītu bērniem ir iekļauta vecumam atbilstošo kombinēto vakcīnu sastāvā. Primāro vakcināciju pret polomielītu veic divu, četru un sešu mēnešu vecumā, un balstvakcināciju - 12-15 mēnešu un septiņu gadu vecumā.
Kas ir poliomielīts?
Poliomielīts ir akūta smaga infekcijas slimība, ko izraisa poliovīruss. Tas sagrauj nervu šūnas, kas aktivizē muskuļus, tādējādi var iestāties smaga neatgriezeniska paralīze vai pat nāve.
Infekcijas avots ir slims cilvēks vai cilvēks, kuram netiek novērotas slimības pazīmes, bet kurš ir infekcijas izraisītāja nēsātājs. Poliomielīta vīruss izplatās arī gaisa pilienu ceļā (slimniekam runājot, klepojot, šķaudot).
Kādi ir poliomielīta simptomi?
Slimības simptomi parasti parādās apmēram 7–10 dienu laikā pēc inficēšanās, taču var parādīties arī no trešās līdz pat 35 dienai pēc inficēšanās. Visbiežāk infekcija norit bez simptomiem, 25% gadījumu infekcijai raksturīgi nespecifiski simptomi – drudzis, galvassāpes, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā un / vai kakla sāpes.
Vīruss var izplatīties no gremošanas trakta uz centrālo nervu sistēmu un izraisīt meningītu (smadzeņu apvalku iekaisumu) vai retos gadījumos, nervu bojājumu rezultātā - paralīzi (1% gadījumu). Poliomielīta izraisītas sekas var būt akūta šļauganā paralīze ar raksturīgu progresējošu ekstremitāšu muskuļu vājumu, kas var attīstīties līdz paralīzei. Tā ir vissmagākā poliomielīta komplikācija, jo var izraisīt neatgriezenisku invaliditāti vai nāvi.
Ja pēdējā laikā ir bijis ceļojums uz teritorijām, kurās poliomielīts nav pilnībā izskausts, vai pastāv aizdomas par inficēšanos, parādoties poliomielīta vīrusam raksturīgiem simptomiem, nekavējoties jāvēršas pie ārsta!
Papildu informācija par poliomielītu atrodama šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/poliomielits vai šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/infekcijas-slimibu-apraksti#poliomielitsakuta-slaugana-paralize