Vējbakas ir ļoti lipīga infekcijas slimība, kas izplatās no personas uz personu ar gaisa pilieniem, inficētajai personai runājot, klepojot vai šķaudot vai tiešā saskarē ar saslimuša izsitumu izdalījumiem. Vairums vējbaku slimnieku iegūst mūža imunitāti. Lielākam komplikāciju riskam, saslimstot ar vējbakām, ir pakļautas grūtnieces, personas ar novājinātu imūnsistēmu, hroniskām slimībām, bērni pēc 12 gadu vecuma un pieaugušie. Vējbakas ir ar vakcināciju novēršama slimība. Sīkāka informācija par vējbakām ir pieejama SPKC (https://spkc.gov.lv/upload/Bukleti/buklets_vejbakas.pdf) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) (https://ecdc.europa.eu/en/varicella/facts ) tīmekļa vietnē. Ja Jūs bijāt pakļauts riskam inficēties ar vējbakām lidojuma laikā, SPKC iesaka:
- Ja Jums līdz š. g. 20. martam paradās akūtas infekcijas slimības pazīmes, kas atgādina saaukstēšanos un dažu dienu laikā parādās pūslīšveida niezoši izsitumi uz sejas, galvas matainās daļas, ķermeņa un ekstremitātēm sazinieties ar savu ģimenes ārstu un informējiet viņu par kontaktu ar vējbaku slimnieku, sūdzībām un ievērojiet ārsta norādījumus.
- Atturieties no klātienes kontaktiem ar citiem cilvēkiem, ieskaitot sabiedrisko vietu/iestāžu apmeklēšanu, lai novērstu citu personu inficēšanos.
- Slimniekus izolē no slimības sākumā un kamēr visi ādas pūslīši nepārklājas ar krevelēm.
- Kopā ar ģimenes ārstu pārbaudiet savu un kopā dzīvojošo personu imunizācijas statusu pret vējbakām un izlemiet jautājumu par vakcinācijas nepieciešamību.
- Ārsta konsultācijas ir īpaši svarīgas riska grupas personām, kuras nekad neslimoja un nebija vakcinētas pret vējbakām: grūtniecēm, personām ar novājinātu imūnsistēmu un hroniskām slimībām.
Centra dežurējošais epidemiologs, tālr. +371 29715223.
***