Ar mērķi epidemiologiem ātrāk noteikt apdraudējumus, ko izraisa infekcijas slimības, jo īpaši no jauna parādījušās, nezināmas izcelsmes izraisīti saslimšanas gadījumi, kas var izraisīt plašus infekcijas slimību izplatīšanās draudus, no 2023. gada 1. decembra ir pieejami vairāki izstrādātie elektroniski rīki*, kas mazinās ārstniecības personu administratīvo slogu, ļaus izglītības iestādēm, ārstniecības iestādēm, darba devējiem operatīvāk un drošāk ziņot par infekcijas slimības uzliesmojumu kolektīvā, kā arī iedzīvotājam, kurš saņēmis laboratoriski pozitīvu Covid-19 testa rezultātu, turpmāk būs iespējams aizpildīt aptaujas anketu par inficēšanās apstākļiem un slimības gaitu.
Turpinoties Covid-19 pandēmijai un izmantojot pandēmijā iegūto pieredzi, tika izstrādāti vairāki risinājumi, kas nākotnē palīdzēs digitalizēt epidemioloģiskās uzraudzības sistēmas un šobrīd jau izveidota jaunā epidemioloģiskās uzraudzības sistēmas pamata funkcionalitāte. Projekts paredz ieviest praksē mūsdienu prasībām atbilstošo un izveidoto vienoto digitālo epidemioloģiskās sistēmu (EPID), kas ļaus ne tikai efektīvi un operatīvi saņemt, uzkrāt un apstrādāt epidemioloģiskās uzraudzības datus (piemēram, par Covid-19), bet arī agrīni atklāt un izmeklēt vietējos un pārrobežu sabiedrības veselības apdraudējumus, laikus veikt epidemioloģisko uzraudzību, efektīvi analizēt epidemioloģiskās uzraudzības datus, vērtēt riskus, sniegt informāciju pierādījumos balstītu lēmumu pieņemšanai sabiedrības veselības apdraudējuma un ārkārtas situācijās, nodrošināt efektīvu informācijas apmaiņu ar ECDC epidemioloģiskās uzraudzības rīkiem un īstenot uzraudzības pasākumus**.
Projekta ietvaros Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) izstrādāja:
-
e-steidzamā paziņojuma formu, kas paredz iespēju ārstniecības personām un ārstniecības iestādēm operatīvāk, ērtāk un drošāk ziņot SPKC par infekcijas slimības gadījumu vai aizdomām par to, par potenciālo sabiedrības veselības apdraudējuma situāciju. Minētais risinājums palīdzēs mazināt ārstniecības personu administratīvo slogu, vienkāršojot ar Steidzamā paziņojuma saistītus darba procesus piemēram, printēšanu, skenēšanu, dokumentu reģistrēšanu lietvedībā, dokumentu nosūtīšanu ar kurjeru u.tml. Ārstniecības personas var iesniegt e-steidzamo paziņojumu portālā eveseliba.gov.lv.
-
Jauno e-pakalpojumu “Ziņojums par iespējamu grupālu saslimšanas gadījumu” latvija.gov.lv portālā, kas ir paredzēts juridiskām personām (izglītības iestādes, sociālās aprūpes centri, uzņēmumu vadītāji vai citas pilnvarotas personas). Pakalpojums dod iespēju tiešsaistē ziņot SPKC par vairāku cilvēku saslimšanas epizodēm ar noteiktiem, līdzīgiem simptomiem (iespējamo infekcijas slimību), kas ļaus operatīvi veikt reaģēšanas un pretepidēmijas pasākumus, kā arī novērst infekcijas izplatības riskus gan iestādē, gan ārpus tās.
-
Covid-19 pacienta aptaujas anketu, ko pacients var aizpildīt tiešsaistē. Anketu var aizpildīt desmit dienas pēc saņemta Covid-19 pozitīva testa rezultāta, kas tika veikts ārstniecības iestādē. Anketa ļauj sniegt epidemioloģiski nozīmīgu informāciju par inficēšanās apstākļiem un slimības gaitu, kas būtu īpaši svarīgi epidēmijas apstākļos, kad inficēto personu skaits ir liels un nav iespējams sazināties ar katru pacientu individuāli. Covid-19 aptaujas anketa atvieglos ikkatra iedzīvotāja ikdienas iespējas mācīties, strādāt, socializēties un brīvi pārvietoties, ievērojot visas noteiktās epidemioloģiskās prasības. Aptaujas anketa tiks piedāvāta aizpildīšanai portālā covid19sertifikats.lv tām personām, kuri ir veikuši Covid-19 testu ārstniecības iestādēs.
-
EPID sistēma, kas ļauj saņemt datus no iepriekš minētajiem risinājumiem un apstrādāt signālus par potenciāliem sabiedrības veselības apdraudējumiem, atbalsta epidemioloģiskās izmeklēšanas veikšanu un pretepidēmijas pasākumu organizēšanu. EPID sistēma tiek paredzēta lai apzinātu infekcijas slimību izplatīšanās riska faktorus, lai reģistrētu, uzskaitītu un analizētu infekcijas slimību gadījumus, identificētu infekcijas slimību uzliesmojumus
* izstrādāts par Eiropas Savienības Solidaritātes fonda līdzekļiem, kas bija paredzēti, Covid-19 seku mazināšanai
** atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai 2022/2371 (2022. gada 23. novembris) par nopietniem pārrobežu veselības apdraudējumiem.