Aktualitātes

Šodien Eiropas skolu aptaujas projekta par alkoholu un narkotiskām vielām (European School Survey Project on Alcohol and Other drugs — ESPAD) ietvaros darbību uzsāk jauns datu izpētes rīks, kas ļauj piekļūt ESPAD datiem par vairāk nekā 20 gadiem, kuros iekļauti dati par alkohola un citu narkotisko vietu lietošanu 15 –16 gadus vecu jauniešu vidū. ESPAD ir lielākais pārrobežu pētniecības projekts par pusaudžu paradumiem narkotisko vielu lietošanā. Projekts apvieno neatkarīgas pētniecības grupas no vairāk nekā 40 Eiropas valstīm. Jaunais rīks, ko izstrādājusi Itālijas Valsts pētniecības padome, satur datus, kas iegūti laika posmā no 1995. līdz 2019. gadam.

Instrumenta mērķis ir padarīt ESPAD datus pieejamus plašam ieinteresēto personu lokam, sākot ar iedzīvotājiem, žurnālistiem un augstskolu docētājiem, līdz atkarību slimību profilakses ekspertiem un zinātniekiem.

Jaunā platforma lietotājiem piedāvā pieeju informācijai trīs līmeņos:

  • mājaslapa — interaktīvas kartes un grafiki, sadalījumā pa tēmām, jaunākie pētījumu rezultāti un jaunākās tendences saistībā ar konkrētām vielām;
  • meklēšanas rīkjosla — ļauj meklēt dažādas tēmas pēc atslēgvārdiem, lai izpētītu jautājumus ESPAD anketās, respondentu skaitu un atbilžu biežumu pa gadiem, pa valstīm un dzimumiem;
  • eksperta iesaistīšana — datu izpētes piedāvāšana ekspertiem. Lai piekļūtu šai ierobežotās piekļuves zonai, ir nepieciešama lietotāja reģistrācija. Šeit lietotāji var analizēt un vizualizēt datus, izmantojot plašu dažādu parametru klāstu, kā arī var saglabāt savus meklēšanas un lejupielāžu rezultātus.

Projekta ietvaros iegūtie dati tiek attēloti tikai apkopotā veidā pa valstīm, kas piedalās pētījumā, un pa pētījuma gadiem. Jaunais rīks, kas šodien tiks atspoguļots Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra tīmekļa vietnē, piedāvā detalizētu pārskatu par datiem, kas saistīti ar narkotisko vielu lietošanu un riska uzvedību jauniešu vidū Eiropā. Tas ir izstrādāts, lai ESPAD pētījumu rezultāti būtu vieglāk pieejami tiem, kas vēlas uzzināt vairāk par projektu, tādējādi izlīdzinot plaisu starp pētniecību un praktisko datu pielietošanas pusi.