Mēra uzliesmojums Madagaskarā sākās 2017.gada augustā ar 31 gadus veca vīrieša plaušu mēra izraisītu nāvi, saslimušais ceļoja ar pārpildītu mikroautobusu galvaspilsētas Antananarivo centrālajās augstienēs. Kopumā Madagaskarā 55 no 114 rajoniem reģistrēti 2 119 apstiprināti, iespējami un varbūtēji saslimšanas gadījumi, t.sk. 171 nāves gadījums (8%). No tiem 1 618 (76%) gadījumi tika klīniski klasificēti kā mēra plaušu forma, 324 (15%) bija mēra buboņu forma, viens bija mēra septiskās formas gadījums un 176 vēl nav klasificēti. Kopš uzliesmojuma sākuma vismaz 82 veselības aprūpes darbinieki ir saslimuši ar mēri. No 618 klīniskajiem pneimonijas mēra gadījumiem 365 (23%) tika apstiprināti, 573 (35%) ir varbūtēji un 680 (42%) joprojām ir aizdomīgi. Divdesmit pieci Yersinia pestis celmi ir izolēti un jutīgi pret antibiotikām. Tika reģistrētas un tiek apsekotas 1 223 kontaktpersonas, t.sk. no Seišeļu salām. Līdz šim ārpus Madagaskaras mēra gadījumi nav konstatēti. Plašāka informācija Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra ziņojumā.
Saslimšanas gadījumi ir reģistrēti 20 Madagaskaras centrālajos, austrumu un ziemeļu rajonos. Kaut arī Madagaskarā mēra uzliesmojumi tiek reģistrēti ik gadu, tik liela daļa mēra plaušu formu rada bažas. Tiek uzskatīts, ka ir liels risks Madagaskaras uzliesmojuma tālākai izplatībai, līdz pilnībā tiks īstenoti sabiedrības veselības aizsardzības un kontroles pasākumi.
Mēris (angl. – plague, latin. - pestis) ir bīstama zoonoze ar augstu letalitāti, izplatīta stepju, pustuksnešu un tuksnešu zonās, un to ierosina baktērija Yersinia pestis. Mēra rezervuārs dabā ir dažādu sugu grauzēji, un to pārnēsā blusas. Plašāka informācija par mēri ir pieejama Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā:
Madagaskara ir mēra endēmiskā valsts, kur ikgadus tiek reģistrēti ap 200 mēra buboņu formas (galvenokārt) gadījumi. Mēris šajā valstī tika ievests ar kuģu žurkām jau 1898.gadā no Indijas.
Reģionālās izplatības risks Indijas okeāna reģionā tiek uzskatīts par mērenu, un Eiropas ceļotāju risks vai slimības ievešanas risks ES tiek uzskatīts par ļoti zemu. Pamatojoties uz līdz šim pieejamo informāciju, PVO uzskata, ka mēra starptautiskais izplatības risks ir ļoti zems, un neiesaka jebkādus ceļošanas un tirdzniecības ierobežojumus ar Madagaskaru. Saskaņā ar Madagaskaras iestāžu ieteikumiem, Antananarivo (galvaspilsēta un lielākā pilsēta, kur arī ir reģistrēti gadījumi) nav un nav bijuši nekādi pārvietošanās ierobežojumi.
Saskaņā ar PVO sniegto informāciju, profilaktiskā ārstēšana ir ieteicama tikai personām, kuras ir bijušas ciešā saskarē ar mēra gadījumiem vai kurām ir bijuši citi paaugstināta riska faktori, piemēram, blusu kodumi vai tiešs kontakts ar inficētu dzīvnieku ķermeņa šķidrumiem vai audiem.
Ceļotājiem uz endēmiskām mēra vietām rekomendē:
- Ievērot personiskās aizsardzības pasākumus pret blusu kodumiem. Tā kā Madagaskara ir malārijas endēmiskā zona, odu repelentu izmantošana malārijas profilaksei var pasargāt arī no blusu kodumiem;
- Izvairīties no tiešas saskares ar slimiem vai mirušiem dzīvniekiem;
- Izvairīties no cieša kontakta ar slimiem cilvēkiem, jo īpaši ar pacientiem, kuriem diagnosticēts plaušu mēris, vai pacientiem ar simptomiem, kas atbilst plaušu mērim;
- Izvairīties no cilvēku pārpildītām teritorijām, kurās nesen ziņots par mēra plaušu formas gadījumiem;
- Ja pēc ceļojuma pa Madagaskaru parādās iespējamie slimības simptomi (piem., drudzis un sāpīgi limfmezgli), nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība un jāinformē par ceļojumu uz Madagaskaru, lai savlaicīgi varētu veikt atbilstošus izmeklējumus un uzsākt slimības ārstēšanu.
Plašāka informācija Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra ziņojumā.
!Madagaskarā mēra uzliesmojums sāk samazināties, intensīvākais saslimstības periods bija oktobra pirmajā pusē; un kopumā kopš augusta 55 no 114 apgabaliem reģistrēti 2267 gadījumi, t.sk. 195 nāves gadījumi (8,6%). No tiem 1732 (76%) gadījumi tika klīniski klasificēti kā mēra plaušu forma, 327 (14%) bija mēra buboņu forma, viens bija mēra septiskās formas gadījums un 207 vēl nav klasificēti.