Septītais pasaules ministru līmeņa pacientu drošības samits, kuru organizēja Filipīnu Republikas Veselības ministrija sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju (PVO), norisinājās 2025. gada 3.-4. aprīlī Manilā. Šī samita tēma ir " Veidosim stipru pacientu drošību veselības aprūpes nepārtrauktībā".
Atbalstot Globālo pacientu drošības rīcības plānu 2021.-2030. gadam, sanāksme akcentēja pašreizējos progresus un nepieciešamās rīcības, lai pacientu drošību nostiprinātu kā pamatu noturīgās, cilvēkorientētās un taisnīgās veselības aprūpes sistēmās, kas nodrošina augstas kvalitātes aprūpi un uzlabo veselības iznākumus. Šis plāns nosaka stratēģisko virzienu un piedāvā rīcības ietvaru, lai ieinteresētās personas, t.sk. politikas veidotāji atbalstītu pacientu drošību visā pasaulē.
Šajā samitā tika apspriesti vairāki būtiski jautājumi, kas saistīti ar pacientu drošību visos veselības aprūpes posmos:
-
Pacientu drošības atgadījumu ziņošanas un mācīšanās sistēmu attīstīšana – apspriesta nepieciešamība uzlabot šīs sistēmas, lai veidotu ilgtspējīgu drošības kultūru veselības aprūpes sistēmās.
-
Pacientu iesaiste un tās nozīme drošības problēmu risināšanā – pārrunāti veidi, kā pacientu iesaiste var palīdzēt pārvarēt drošības problēmas un uzlabot aprūpes kvalitāti.
-
Veselības aprūpes cilvēkresursu nodrošinājums - diskutēts par veselības aprūpes darbinieku nozīmi pacientu drošības nodrošināšanā un kopējās veselības aprūpes kvalitātes uzlabošanā, t.sk. noslodze, izdegšana, drošas darba vides veidošana u.c. būtiski faktori.
-
Diagnostikas procesa drošības uzlabošana un nodrošināšana* – tika apspriesti galvenie izaicinājumi un iespējas, kā uzlabot diagnostikas procesus, lai samazinātu kļūdas un veicinātu precīzāku diagnozi, kas ir būtiski pacientu drošības nodrošināšanai. Pārstāvji no Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) uzsvēra, cik svarīga ir precīza un savlaicīga diagnostika, lai novērstu nevajadzīgas veselības problēmas un uzlabotu pacienta veselības iznākumus. Tiek lēsts, ka līdz pat 15% diagnožu ir kļūdainas, novēlotas vai nepareizas. Diagnostikas kļūdas negatīvi ietekmē pacientu iznākumus un palielina veselības aprūpes resursu izmantošanu. Diagnostikas kļūdu samazināšana varētu radīt būtiskus ietaupījumus, uzlabojot veselības aprūpes efektivitāti un samazinot pacientu kaitējumu. Tāpēc, lai efektīvi uzlabotu diagnostikas procesus, nepieciešams ieguldīt apmācībā, izmantot modernus un efektīvus rīkus, kā arī veicināt ciešāku sadarbību starp veselības aprūpes profesionāļiem, nodrošinot efektīvāku diagnostiku un samazinot kļūdu rašanos. Jaunākajā OECD ziņojumā (https://www.oecd.org/en/publications/the-economics-of-diagnostic-safety_fc61057a-en.html) par diagnostikas drošību tiek definēts diagnostikas kļūdu apmērs; izmaksas; ilustrēts diagnostikas kļūdu slogs un sniegti politikas risinājumi diagnostikas drošības uzlabošanai.
-
Inovatīvas stratēģijas veselības aprūpes sistēmu noturības un ilgtspējas veidošanai – diskutēts par to, kā risināt pacientu drošību, ņemot vērā klimata un katastrofu izraisītas problēmas veselības aprūpes sistēmās.
-
Mākslīgā intelekta un tehnoloģiju izmantošana pacientu drošības uzlabošanā – apspriests šīs tehnoloģijas potenciāls un izaicinājumi, kas saistīti ar tā pielietojumu.
Samita noslēgumā tika izteikti aicinājumi uz turpmāku sadarbību, uzsverot ilgtspējīgu pacientu drošības uzlabošanu visā pasaulē.
Atskats uz samita programmu pieejams šeit: https://gpssmanila.doh.gov.ph/
*Papildu informācija par diagnostikas pilnveidošanu pacientu drošībai atrodama šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/informativie-materiali-0