Preses relīzes
Attēls

Tuvojoties gada vieniem no sirsnīgākajiem svētkiem, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) vēlas draudzīgi atgādināt, ka rūpes par veselību ir labākā dāvana sev un citiem, lai Ziemassvētku un Jaunā gada svinības noritētu droši un veselīgi, lai slimība vai negadījumi  tos neaptumšotu un Jūsu plāni netiktu izjaukti. Decembris un janvāris ir arī respiratoru infekciju izplatības  laiks, tādēļ ir būtiski ievērot gan personīgās higiēnas principus, gan pievērst uzmanību veselīgai svētku organizēšanai. Svētku laikā satiekamies ar tuviniekiem un draugiem, piedalāmies publiskos pasākumos, un baudām bagātīgi klātus galdus, kas nereti ir saistīts ar saslimšanas risku. Lai izvairītos no nepatīkamiem starpgadījumiem, SPKC aicina ievērot šādus slimību profilakses ieteikumus.

Higiēna – veselības pamats. Viens no vienkāršākajiem, bet efektīvākajiem veidiem, kā novērst vīrusu un baktēriju izplatīšanos, ir rūpīga higiēnas prasību ievērošana. Regulāra un pareiza roku mazgāšana ar ziepēm un ūdeni ne tikai pirms ēšanas, bet arī pēc publisku vietu apmeklēšanas, tualetes apmeklēšanas palīdz ievērojami samazināt inficēšanās risku gan ar akūtu augšējo elpceļu infekciju, gan ar zarnu infekciju izraisītajiem. Ja rokas nomazgāt nav iespējams, izmantojiet spirtu saturošus dezinfekcijas līdzekļus. Atcerieties arī par tīrību savās mājās, regulāri vēdiniet telpas, īpaši vietas, kur uzturaties kopā ar ģimeni vai viesiem. Klepojot vai šķaudot, ieteicams aizsegt muti un degunu ar salveti vai elkoņa iekšpusi, lai novērstu mikrobu izplatīšanos. Slimības simptomu gadījumā izvairieties no cieša kontakta ar citiem cilvēkiem un izvēlieties mājas režīmu, lai neradītu risku līdzcilvēkiem. Cilvēki pārnēsā infekcijas slimības dažādi, pat ja Jums ir viegli simptomi, tas nenozīmē, ka citi, īpaši vecāka gadagājuma cilvēki, nevar no Jums inficēties un nesaslimst daudz nopietnāk.

Vakcinācija -svarīgs aizsardzības līdzeklis. Lai pasargātu sevi un citus no sezonālās gripas un Covid-19 infekcijas, SPKC aicina savlaicīgi vakcinēties.Vakcinācija ir īpaši svarīga riska grupu iedzīvotājiem – senioriem, grūtniecēm, hronisko slimību pacientiem un tiem, kas bieži uzturas publiskās vietās. Vakcinācija, mazinot smagas slimības gaitas risku,  ļaus mierīgāk izbaudīt svētku laiku.

Pārtikas drošība un akūtu zarnu infekciju profilakse. Svētku mielasti ir neatņemama šo svētku sastāvdaļa, tomēr ar ēdienu saistītās infekcijas ir viens no izplatītākajiem veselības apdraudējumiem. Lai izvairītos no nepatīkamām sekām, SPKC atgādina par pārtikas drošības pamatprincipiem. Pirms ēdiena gatavošanas rūpīgi nomazgājiet rokas un pārliecinieties, ka izmantotie dārzeņi un augļi ir tīri. Termiski apstrādājiet gaļu, zivis un olas, lai novērstu kaitīgu baktēriju, piemēram, salmonellas, izplatīšanos. Svarīgi ir arī uzglabāt ēdienu pareizajā temperatūrā – aukstumā jāglabā produkti, kas ātri bojājas. Svētku rasolus, karbonādes un cepešus ilgstoši neuzglabājiet istabas temperatūrā. Ja Jums ir akūtas zarnu infekcijas simptomi (vemšana, caureja), nav pieļaujams iesaistīties ēdiena gatavošanā.

Fiziskās aktivitātes un veselīgs dzīvesveids. Lai uzturētu labu pašsajūtu, svētku laikā atcerieties par kustībām. Tas stiprinās imūnsistēmu un uzlabos garastāvokli. Pastaigas svaigā gaisā, viegls skriešanas treniņš, joga vai aktīvas rotaļas ar bērniem ir lielisks veids, kā uzturēt fizisko aktivitāti arī bez ziemas sporta iespējām. Papildus tam, varat organizēt komandu spēles, vai iesaistīties dejās un izkustēties jautrā, neformālā gaisotnē. Šīs aktivitātes ne tikai uzlabos fizisko veselību, bet arī palīdzēs mazināt svētku stresa līmeni, kā arī stiprinās saikni ar ģimeni un draugiem.

Atsakieties no alkohola lietošanas. Alkohola lietošana var radīt ne tikai veselības riskus, piemēram, gremošanas traucējumus un dehidratāciju, bet arī nopietni apdraudēt drošību. Izvēloties alternatīvas, piemēram, bezalkoholiskus dzērienus, jūs varēsiet izbaudīt svētku priekus pilnvērtīgāk un saglabāt labu pašsajūtu.

Rūpes par psihisko veselību. Svētki bieži vien saistās ar pozitīvām emocijām, taču tie var radīt arī stresu un spriedzi, ja tiek izvirzītas pārmērīgas gaidas vai,  ja trūkst laika atpūtai. SPKC aicina iedzīvotājus rūpēties par savu psihisko labsajūtu, atvēlot laiku mierīgām aktivitātēm, piemēram, lasīšanai, sarunām ar tuviniekiem vai vienkārši atpūtai pie dabas. Ja jūtat emocionālu pārslodzi, nebaidieties lūgt atbalstu draugiem, ģimenei vai profesionāļiem. Pievērsiet uzmanību senioriem un vientuļajiem cilvēkiem – īsa saruna vai telefona zvans var būt sirsnīga dāvana, kas kliedē vientulību.

Rūpējieties par bērnu drošību svētku laikā! Dedzinot sveces, eglītes lampiņu virtenes vai citas svētku gaismiņas, pārliecinieties, ka tās tiek novietotas bērniem drošā vietā – prom no viegli uzliesmojošiem materiāliem un bērnu rokas stiepiena. Vienmēr uzraugiet atklātu liesmu un nekad neatstājiet to bez uzraudzības, lai svētku siltums paliktu tikai sirdīs, nevis radītu nevēlamus starpgadījumus. Parūpējieties arī par mājdzīvnieku labsajūtu svētkos – izvairieties no trokšņošanas un salūta, lai neradītu viņiem stresu.

Lai Ziemassvētki un Jaunā gada sagaidīšana būtu patiesi svētku pilni, rūpējieties par savu un apkārtējo veselību! Atbildīga rīcība, rūpīga higiēnas ievērošana un uzmanības veltīšana savai labsajūtai palīdzēs jums izbaudīt šo laiku bez liekiem satraukumiem.

Atgādinām, ka saslimšanas gadījumā būtu jāsazinās ar ģimenes ārstu, bet infekcijas slimības gadījumā -  arī nepieļaut citu cilvēku inficēšanās risku. Kopīgi rūpējoties par savu un līdzcilvēku veselību, mēs varam veidot drošu un prieka pilnu svētku laiku visiem!

Infografiks "Veselīgi un droši Ziemassvētki": https://www.spkc.gov.lv/lv/media/16420/download?attachment

SPKC novēl ikvienam veselīgus, mierpilnus un sirsnīgus svētkus!

Ilze Ūdre

Nodaļas vadītāja - Rīga, Duntes iela 22/5, 311. kab.
ilze.udre [at] spkc.gov.lv