Šajā kopsavilkumā aprakstīti galvenie secinājumi un nozīmīgākās atziņas, kas gūtas pētījuma projektā "Alkohola kontroles politiku ietekme uz saslimstību un mirstību Lietuvā un citās Baltijas valstīs", kuru finansē Amerikas Savienoto Valstu institūts National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism in the United States no 2020. līdz 2025. gadam.
Pasaules Veselības organizācijas atbalstītajā projektā pētīta alkohola kontroles politikas ietekme uz veselību un ekonomiskajiem ieguvumiem Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, salīdzinājumā ar Poliju.
Galvenie secinājumi:
- Akcīzes nodokļa paaugstināšana un pieejamības ierobežojumi efektīvi samazinājuši alkohola patēriņu un vispārējo mirstību valstīs, kur tas tika īstenots, veicinot mūža ilguma palielināšanos.
- Nodokļu paaugstināšana līdz līmenim, kas samazina pieejamību alkoholam, var dot ievērojamu ieguldījumu mirstības un saslimstības mazināšanā (tādējādi samazinot veselības aprūpes izmaksas), vienlaikus palielinot ieņēmumus no nodokļiem.
- PVO “Best Buy” politika (t.i. nodokļu paaugstināšana, pieejamības ierobežojumi, mārketinga aizliegumi) būtiski ietekmēja jauniešu alkohola lietošanas paradumus.
- Alkohola kontroles politika var mazināt nevienlīdzību mirstības rādītājos dažādās sociālekonomiskajās grupās.
- Lai palielinātu alkohola kontroles politiku efektivitāti, tām jābūt integrētām, konsekventām, strukturāli savstarpēji saistītām un savstarpēji pastiprinošām.
- Vāja alkohola kontroles politika vai bezdarbība palielina slimību slogu, mirstības līmeni un samazina paredzamo mūža ilgumu.
- Alkohola kontroles politika ir efektīva tikai tad, ja tiek nodrošināta tās izpilde, tāpēc ir nepārtraukti jāveic politikas izpildes uzraudzība.
Papildmaterāli:
Īss apraksts par projekta starprezultātiem