Atrodoties ceļojumā nepieciešams nodrošināties pret odu kodumiem, jo odi, īpaši tropiskā klimata valstīs, pārnēsā ierosinātājus dažādām slimībām, kā Denges un Čikunguņjas drudzim, dzeltenajam drudzim, malārijai, filariozei u.c.
Latvijā plaši izplatīts parastais malārijods (Anopheles maculipennis), kas pārnēsā malārijas ierosinātājus, Malārijoda garums ir 6-11 mm, tā ķermenis dzeltenbrūns, spārni brūngani, ar tumšiem plankumiem. Malārijodi attīstās nelielās, mēreni aizaugušās ūdenstilpnēs ar mierīgu virsmu, aizsargātu no vēja. Anopheles mātītes uzbrūk g.k. lieliem mājdzīvniekiem. Orientējoties pēc smakas, tās var veikt 3-5 km garu ceļu. Vislabvēlīgākie apstākļi odu uzbrukumiem rodas pirms saules rieta un ilgst visu nakti, ar aktivitātes maksimumu vakarā un no rīta. Temperatūras pazemināšanās (zem 70 C), stiprs vējš (vairāk par 5 m/s) un lietus pazemina vai pilnīgi pārtrauc odu aktivitāti. Ja mātīte 1 reizi sūkusi ar malāriju slima cilvēka (vai malārijas nēsātāja) asinis, tā kļūst bīstama cilvēkam. Malārijas ierosinātājs pieder vienšūņu tipam (Protozoa), Plasmodium ģintij. Eiropā malārija vairumā valstu likvidēta (izņemot Grieķiju, Albāniju, Dienvidslāviju). Saslimstība ar malāriju vēl izplatīta Vidējos Austrumos - Indijā, Pakistānā, Irānā, D-A-Āzijā, Āfrikā, Latīņamerikā. Latvijā ikgadus tiek reģistrēti 2 - 4 ievestie malārijas gadījumi. Pie labvēlīgiem klimatiskiem apstākļiem varētu būt iespējami arī vietēji malārijas saslimstības gadījumi, tāpēc nepieciešama epidemioloģiska un entomoloģiska uzraudzība.
Piesardzības pasākumi
Lietot pretodu repelentus. Repelenti jālieto uz ādas vai drēbēm un tiem vajadzētu saturēt DEET (N,N-dietil-meta-toluamīdu) (vēlams 30%-50%, bet ne mazāk par 20%), pikaridīnu (līdz 15%) vai citas pret odiem efektīvas aktīvās vielas, Pasaules Veselības organizācija iesaka arī IR3535 līdzekli jeb etilbutilacetilaminopropionātu . Repelenti jālieto, stingri vadoties pēc norādījumiem uz produkta etiķetes/instrukcijas. Repelenti ar DEET nav ieteicami bērniem līdz triju mēnešu vecumam, taču grūtnieces tos var izmantot.
Izvēlēties gaišu apģērbu, kas maksimāli apsegtu ķermeni, piemēram, krekls ar garām piedurknēm un garās bikses, īpaši laikā, kad odi ir aktīvi.
Izmantot fiziskās barjeras pret odiem, piemēram - sieti, atpūtas vai guļamtelpām jāaizver logi un durvis, jāizmanto pretodu tīkli uz logiem visu diennakti vai istabas ar gaisa kondicionieri. Nepieciešamības gadījumā jāguļ zem moskītu tīkliem, īpaši dienas laikā, kad Aedes ģints odi ir visaktīvākie.
Izvairīties no tādu pilsētas daļu apmeklējuma, kur nav pieejama ūdensvadu sistēma un ir slikti sanitārie apstākļi, kas nodrošina ideālus odu vairošanās apstākļus, kur risks tikt sakostam no odiem ir augstāks.