Prostata jeb priekšdziedzeris ir tikai vīriešiem - tas ir valrieksta lieluma dziedzeris, kurš aptver urīnizvadkanālu un atrodas tieši zem urīnpūšļa pie taisnās zarnas.   

Prostatas  vēzis ir ļaundabīga slimība, kas attīstās prostatas audos un tas ir biežākais ļaundabīgais audzējs vīriešiem Latvijā. Iespēja saslimt ar prostatas audzēju dzīves laikā ir apmēram 30% vīriešu un 10% vīriešu atrod agresīvas vēža formas, kas ir pilnībā izārstējamas, ja tās atklāj agrīnā stadijā, kad nav sūdzību. Prostatas vēzis sākuma stadijās attīstās lēni un gandrīz bez simptomiem. Vislielākā uzmanība jāvelta vēža atklāšanai agrīnajās stadijās. Tas ļoti lielā mērā atkarīgs no pašu vīriešu attieksmes pret savu veselību. 

Vīrietim novecojot, risks saslimt ar prostatas vēzi palielinās. Risks saslimt ar šo slimību pieaug arī, ja prostatas vēzis bijis tuvam asinsradiniekam.  Statistikas dati par pēdējiem 10 gadiem liecina, ka Latvijā ik gadu tiek atklāti vidēji 1100 jauni prostatas vēža gadījumi vīriešiem, 31% gadījumu tiek atklāti vēlīnās stadijās (3. un 4. stadija).  

! Agrīni atklāts priekšdziedzera vēzis ir sekmīgi ārstējams, ja tiek konstatēts, ka audzējs ir ar zemu attīstības risku, tad  nepieciešama tikai aktīva novērošana un kontrole pie ārsta. 

Prostatas vēzis agrīnās slimības stadijās sūdzības var neradīt: Tu nejutīsi sāpes, diskomfortu, izmaiņas parastās analīzēs (piemēram, pilnajā asins ainā) Tev neko precīzi var neuzrādīt. Lai uzzinātu, vai ar Tavu prostatas veselību viss ir kārtībā, ir jāveic specifiskas asins analīzes.  

Latvijā reizi divos gados ir pieejams valsts apmaksāts skrīnings vecumā no: 

  • 45 līdz 50 gadiem, ja prostatas vēzis ir konstatēts asinsradiniekam, 
  • 50 līdz 75 gadiem visiem vīriešiem.  

Skrīnings ir asins analīzes, kurās nosaka prostatas specifiskā antigēna (PSA) līmeni. Paaugstināts PSA līmenis asinīs var norādīt uz prostatas vēzi.

Papildu informācija:

Prostatas vēža skrīninga atsaucības rādītāji

Infografika: Kā pasargāt sevi no prostatas vēža

Pastkarte "Man rūp Tava veselība” 

 

Ja vēlies saņemt bezmaksas prostatas vēža analīzes, jautā sava ģimenes ārsta praksē nosūtījumu analīžu nodošanai. Prostatas vēža skrīninga veikšanai netiek nosūtīta uzaicinājuma vēstule.  

Ja esi domājis par šīm analīzēm, galvenais - nešaubies un neatmet šo domu malā. Ieraksti plānotājā konkrētu dienu, nedēļu, kad šis jāpaveic! Vari to izdarīt kopā ar kādu draugu, vai sev tuvāko radinieku - uzsāciet jaunu tradīciju - “Reizi divos gados – es varu atrast šim laiku”!  

Vispirms sazinies ar savu ģimenes ārstu un paskaidro, ka vēlies veikt šīs analīzes. Ja Tev tā šķiet vieglāk -  vari jautāt nosūtījumu kārtējā vizītē pie ārsta.   

Ārsts izsniegs nosūtījuma veidlapu asinsanalīzēm, kurā atzīmēs  izmeklējumu - PSA - prostatas specifiskais antigēns. Ar šo veidlapu un personu apliecinošu dokumentu dodies uz tuvāko laboratoriju, kura veic valsts apmaksātus izmeklējumus. Pirms tam ieteicams piezvanīt, lai pārliecinātos, ka šobrīd laboratorijā veic PSA noteikšanu.   Asins analīžu paraugs tiek ņemts no vēnas. Nav jāuztraucas - tas ir tikpat vienkārši, kā pie jebkuras citas asins analīzes, ko esi veicis iepriekš. 

Vizīte pie ģimenes ārsta, asins parauga ņemšana un tā laboratoriskā izmeklēšana - viss tiek apmaksāts no valsts līdzekļiem.  

 

Analīzi Tu vari nodot arī bez nosūtījuma, aizejot uz jebkuru laboratoriju, bet tad šī pārbaude būs jāsedz no saviem līdzekļiem. 

Ja šķiet, ka Tu ērtāk justos, dodoties pie urologa - jautā analīžu nosūtījumu tieši viņam. Šajā gadījumā izmaksas par vizīti, analīzēm būs jāsedz no saviem līdzekļiem, ja Tev nav ģimenes ārsta nosūtījums urologa konsultācijai. Valsts apmaksāta (Tev būs jāmaksā pacienta iemaksa) urologa konsultācija un analīzes ir tad, ja Tev ir ģimenes ārsta nosūtījums urologa konsultācijai. Urologus, kas sniedz valsts apmaksātas konsultācijas, meklē www.rindapiearsta.lv.    

Nebaidies jautāt nosūtījumu! Ārsta pienākums ir rūpēties par savu pacientu veselību un atbalstīt tos iniciatīvas izrādīšanā par vēlmi rūpēties par savu veselību. 

Pirms asins analīžu nodošanas nav ierobežojumu. 

Saņemot nosūtījumu uz PSA noteikšanu, vienojies ar ģimenes ārstu par rezultātu saņemšanu un turpmāko rīcību. 

Parasti analīžu saņemšanas kārtību izskaidro laboratorijā, analīžu nodošanas brīdī. Parasti ir iespējams saņemt rezultātus pašam personīgi (klātienē vai e-pastā), autorizējoties ar interneta banku vai citā interneta platformas pakalpojumu sniedzēju mājaslapā vai sazinoties ar ģimenes ārstu. Jautā laboratorijā un izvēlies sev ērtāko saņemšanas veidu.  

Analīžu rezultātos būs norādīts, vai PSA līmenis ir normāls (tiek uzskatīts, ka tas ir līdz 4 nanogramiem uz mililitra jeb 4ng/ml) vai palielināts - virs 4 ng/ml. 

Svarīgi saprast, ka ar vecumu dabīgi palielinās prostata un līdz ar to palielinās PSA līmenis asinīs. Ja esi vecāks par 60 gadiem, Tavā vecumā PSA līmenis virs 4 ng/ml var būt norma. Par analīžu rezultātu interpretāciju vienmēr konsultējies ar ārstu, kurš nosūtīja Tevi uz analīzēm! 

Ārsts vislabāk izprot analīžu rezultātus un spēs sniegt skaidrojumu.

Ja PSA rezultāts ir normas robežās, tad nākamā PSA analīze jāveic pēc diviem gadiem. Tomēr, ja šajā periodā jūti kādas izmaiņas veselības stāvoklī, tad nevilcinies konsultēties ar ārstu.  

Ja asins analīžu rezultāti uzrādīs paaugstinātu PSA līmeni, ģimenes ārsts noformēs nosūtījumu urologa konsultācijai. Nosūtījumā tiek norādīts, ka vizīte nepieciešama pēc veiktā prostatas vēža skrīninga. Šādu pēcskrīninga konsultāciju varēs saņemt ārpus kopējās pieraksta rindas un par to nav jāmaksā. 

 

Atceries! Paaugstināts PSA līmenis vēl nenozīmē vēzi! Tas var norādīt arī uz labdabīgu prostatas palielināšanos vai iekaisumu. Lai noskaidrotu iemeslus paaugstinātam PSA līmenim asinīs, nepieciešama urologa konsultācija.  

Analīzes nevar parādīt, kāds prostatas vēža veids tas ir. Prostatas vēža attīstības risks var būt dažāds - zema, vidēja vai augsta riska. Analīzes var būt pozitīvas arī gadījumos, kad vēzis attīstās lēnām un nepieciešama tikai aktīva novērošanās pie ārsta.  

Agrīni atklāts priekšdziedzera vēzis ir sekmīgi ārstējams. Ja tiek konstatēts, ka audzējs ir ar zemu attīstības risku, tad  nepieciešama tikai aktīva novērošana un ārsta kontrole.  

Informācija par papildu izmeklējumiem pēc skrīninga

Visefektīvākā vēža profilakse ir regulāras veselības pārbaudes, tomēr ne mazāk būtiska nozīme ir dzīvesveidam.  

Lai samazinātu prostatas vēža attīstības risku:  

  • esi fiziski aktīvs vismaz 30 minūtes katru dienu (pastaigājies, peldi, skrien, pārvietojies ar velo):
  • nesmēķē un nelieto alkoholu;  
  • uzturi normālu ķermeņa svaru (vidukļa apkārtmērs ir līdz 94 cm, ķermeņa masas indekss (ĶMI) = 18,5-24,9);  
  • lieto sabalansētu un veselīgu uzturu:
    • katru dienu savā ēdienkartē iekļauj augļus un dārzeņu, ogas: pieaugušam cilvēkam dienā jāapēd 400 līdz 500 g jeb 5 porcijas dārzeņu un augļu, un vismaz pusi no tiem svaigā veidā.
    • ik dienu lieto uzturā šķiedrvielām bagātus produktus (pilngaudu produkti, sēklas, dārzeņi u.c.);
    • ierobežo treknu uzturu;
    • ierobežo uzņemtā sāls un cukura daudzumu;
    • uzņem pietiekamā daudzumā šķidrumu. Izvairies no saldinātiem dzērieniem.

 

Informatīvi resursi Tavai veselībai:

Veselīgs uzturs

Kaitīgie ieradumi

Fiziskās aktivitātes

 

Ja PSA analīzes uzrādīs novirzes no normas, kas jādara tālāk?

Tad ir jāsazinās ar ģimenes ārsta praksi, kur izsniegs nosūtījumu valsts apmaksātai urologa konsultācijai. Par normai neatbilstošu PSA rezultātu jākonsultējas ar urologu, kas arī nozīmēs papildu izmeklējumus, ja tas būs nepieciešams.

 

Man bail uzzināt kaut ko sliktu...Varbūt labāk ir neveikt skrīningu un nebaidīties?

Ir normāli baidīties saslimt ar vēzi un būt bažīgam par analīžu rezultātu. Tomēr ir jāapzinās, ka vēzi nevar novērst vai apturēt ar pozitīvu domāšanu un gribasspēku. Veicot skrīningu, Tu pārliecināsies, ka ar Tavu veselību viss ir kārtībā. Tu iegūsi sirdsmieru, kas ir patīkamāk par bailēm un neziņu.

Savukārt, ja skrīninga rezultātā tiešām tiks atklāts vēzis,  Tu pasargāsi sevi no iespējamas slimības progresēšanas. Prostatas vēža atklāšana agrīnā stadijā ievērojami palielinās veiksmīgas ārstēšanas un izdzīvošanas iespējas, kā arī uzlabos dzīves kvalitāti. Veicot regulāras pārbaudes, Tu uzņemies kontroli pār savu veselību un sniedz sev vislabāko iespēju uz pozitīvu iznākumu. 

Veikt skrīningu, protams, ir Tava brīva izvēle, tomēr apziņa, ka Tev nav prostatas vēža vai arī atklātās pārmaiņas ir izārstējamas un var pasargāt Tevi no slimības progresēšanas, ir patīkamāk, nekā neziņa un bailes.   

 Aiztaupi bailes no nāves sev un savai ģimenei, ja uzzinātu par vēzi vēlīnā stadijā - veic pārbaudes regulāri un tagad!  

 

Kādi ir mani ieguvumi veicot prostatas vēža skrīningu?

  • Tu būsi informēts par savu veselības stāvokli, iegūsi sirdsmieru, ka ar Tavu veselību viss ir kārtībā. 
  • Regulāri veicot prostatas vēža skrīningu, ir iespējams atklāt vēzi agrīnā stadijā, pirms ir parādījušies kādi simptomi. Tad vēzi ir iespējams efektīvāk ārstēt, sasniegt labākus ārstēšanas rezultātus un uzlabot savu dzīves kvalitāti. 
  • Veicot skrīningu, Tu rīkojies atbildīgi gan pret sevi, gan savu ģimeni.  

 

Ar ko jārēķinās veicot prostatas vēža skrīningu?

  • Ir iespējams viltus pozitīvs rezultāts - tas nozīmē, ka PSA līmenis asinīs ir paaugstināts kāda cita iemesla dēļ, kas nav vēzis. Tas var radīt papildu pārbaudes un uztraukumu. Tāpēc vienmēr jāseko ārsta norādījumiem un jāveic papildu izmeklējumi, lai noskaidrotu, vai tas tiešām ir vēzis.  
  • Dažos gadījumos, ja ir aizdomas par saslimšanu - tas var radīt psiholoģisku satraukumu. 
  • Ja būs nepieciešami papildu izmeklējumi, tas var būt prasīt laiku un resursus (transporta izdevumi, brīva diena darbā utml).