Lai skaidrotu joda nozīmi veselībā un veicinātu pietiekamu joda uzņemšanu ikdienā ar uzturu, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) uzsāk kampaņu “Jods tavai veselībai!”.
Piektdien, 22. oktobrī, plkst. 11.00 piedāvājam iespēju tiešraidē sekot līdzi ekspertu diskusijai par joda nozīmi veselībā.
Eksperti runās par Latvijas iedzīvotāju joda patēriņa paradumiem, nepieciešamību ikdienā uzturā lietot jodu saturošus produktus, kā arī piedāvās bērniem un pieaugušajiem piemērotas ēdienkartes nepieciešamā joda daudzuma uzņemšanai.
“Jods Tavai veselībai!” ekspertu sarunā piedalīsies:
-
SPKC Sabiedrības veselības analītiķe Līva Aumeistere;
-
Endokrinoloģe, Latvijas Endokrinologu asociācijas priekšsēde Una Gailiša;
-
Dietoloģe, Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja Lolita Vija Neimane;
-
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uztura speciāliste Lizete Puga.
Sarunu vadīs Eva Johansone.
Tiešraide 22.10.2021. no plkst. 11.00 līdz 12.00 pieejama:
Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju ir nepietiekams joda daudzums organismā: SPKC uzsāk kampaņu “Jods Tavai veselībai!”
Joda deficīts uzskatāms par vērienīgu problēmu daudzviet pasaulē, tai skaitā Latvijā. Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju ir nepietiekams joda daudzums organismā, liecina Veselības ministrijas (VM) veiktais pētījums. Lai skaidrotu joda nozīmi un veicinātu pietiekamu joda uzņemšanu ikdienā ar uzturu, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) uzsāk kampaņu “Jods tavai veselībai!”.
“Jods lielai daļai Latvijas sabiedrības kā ikdienas pārtikas elements ir salīdzinoši svešs. Tomēr pētījumā atklātā aina ir visai satraucoša – lielākā daļa Latvijas sabiedrības jodu ikdienā uzņem nepietiekošā daudzumā, kas var rezultēties dažādās veselības problēmās. Joda uzņemšana ar uzturu nav sarežģīta, tas ir tikai paradumu maiņas jautājums. To arī centīsimies šīs kampaņas ietvaros sabiedrībai parādīt un skaidrot,” atklāj SPKC Sabiedrības veselības analītiķe Līva Aumeistere.
Jods ir būtisks mikroelements, kas nepieciešams vairogdziedzera hormonu veidošanai, normālai nervu sistēmas un smadzeņu darbībai, ādas veselībai.“Vairogdziedzera hormoni cilvēka organismā regulē pamatvielmaiņu, tie ietekmē piemēram, smadzeņu darbību, sirdsdarbību, svīšanu, zarnu darbību, svaru. Joda trūkuma apstākļos vairogdziedzera hormonu sintēze ir traucēta un, lai šo hormonu nepietiekamību kompensētu, vairogdziedzeris palielinās un tajā var veidoties mezgli,” skaidro ārste-endokrinoloģe, Latvijas Endokrinologu asociācijas priekšsēde Una Gailiša, piebilstot, ka “īpaši svarīgi ir nodrošināt pietiekošu joda uzņemšanu bērniem, grūtniecēm un sievietēm zīdīšanas periodā, jo joda deficīts var izraisīt nepietiekošu vairogdziedzera hormonu sintēzi un traucēt bērna attīstību.”
Joda deficīta dēļ var būt nepietiekoša vairogdziedzera darbība, kas ilgtermiņā var veicināt aptaukošanos, sirds-asinsvadu slimības un citus veselības traucējumus. Vairogdziedzera hormonu nepietiekamības jeb hipotireozes simptomi ir nogurums, muskuļu vājums, sausa āda, trausli mati un nagi, svara pieaugums, paaugstināta jutība pret aukstumu.“Eiropā un arī Latvijā ir konstatēts viegli un vidēji izteikts joda deficīts, tādēļ ir svarīgi pievērst uzmanību pietiekošai joda uzņemšanai ar uzturu, lai novērstu ar tā deficītu saistītos riskus,” uzsver dr. U.Gailiša.
Kampaņā topošie vecāki, sievietes grūtniecības un zīdīšanas periodā, jaunie vecāki, kā arī pārējā sabiedrība tiks informēti par joda nozīmi organismā un pārtikas produktiem, ar kuriem iespējams uzņemt jodu.